19.3 C
İstanbul
Pazar, Haziran 13, 2021
Ana SayfaSağlıkAloe Veranın Faydaları

Aloe Veranın Faydaları

Aloe Vera, pek çok tıbbi özelliği olduğu için doğanın insanlığa armağanı gibidir. Yapraklarında jelimsi bir sıvı barındıran bitki, genelde yanık tedavisinde kullanılmasıyla bilinir. Ancak Aloe Vera’nın yanık tedavisi dışında pek çok şaşırtıcı yararı bulunur.

Aloe Vera Faydaları
Aloe Vera Faydaları

Aloe Vera’nın Cilt ve Sağlığa Faydaları

  1. Sindirime Yardımcı Olur Aloe Vera sindirim konusunda adeta mucizevi etkiye sahiptir. İçerdiği özel sindirim enzimleri sayesinde şeker ve yağların daha kolay parçalanmasını sağlayarak sindirimi çok daha iyi hale getirir.
  2. Amino Asit Açısından Zengindir İnsan vücudu işlevlerini etkin bir biçimde yerine getirebilmek için 20 amino aside ihtiyaç duymaktadır. Bunların 12’si vücut tarafından üretilmektedir ancak geriye kalan 8 amino asit dışarıdan alınmak zorundadır. İşte Aloe Vera bu 8 amino asidin tamamını içeren bir bitkidir.
  3. Ağrı Kesici Özelliği Vardır Aloe Vera’nın sahibi olduğu bir çok enzim arasında “kinaz” adı verilen ve ağrı kesici özelliği olan bir enzim de vardır. Kinaz, iltihaplanmayı azaltarak ağrıyı hafifletir.
  4. Donmaya Bağlı Etkileri Ortadan Kaldırır Aloe Vera ağrıyı etkili bir biçimde azaltır ve bu sebeple, klinik olarak donma ile alakalı kabarcıkların tedavisi için kullanılır.
  5. Hastalıklardan Korur Aloe Vera antioksidan bakımından zengindir; bu da hücre hasarını önleyerek yaşlanma etkilenir azaltır ve kanser gibi ciddi hastalıklara karşı koruyucu görevi görür.
  6. Cilt Sağlığı ve Parlaklığına İyi Gelir Aloe Vera cildin ihtiyaç duyduğu 10 mineral içerir. Evinizde veya bahçenizde Aloe Vera yetiştirirseniz, ticari kozmetik ürünlere binlerce lira para harcamanıza lüzum kalmaz. Yatmadan önce yüzünüze Aloe Vera jelini uygulayabilirsiniz.
  7. Sivilce Tedavisinde Kullanılır Çinko, Aloe Vera’da bulunan pek çok mineralden biridir. Bu mineral cilt lekelerini azaltmaya yöntelik pek çok cilt bakım ürününde bulunmaktadır. Aloe Vera’yı cildinizdeki sivilceleri temizlemek için topikal (cilde sürülerek) olarak kullanabilirsiniz.
  8. Kan Şekerini Azaltır Yapılan bir çalışma aloe veranın diyabetlilere, özellikle de kan şekeri düzeylerini kontrol edemeyen kişilere yardımcı olabileceğini göstermiştir. Çalışmada hastalara ekmekle beraber verilen aloe vera jelinin, katılanların %90’ının kan şekeri düzeylerini düşürdüğünü ortaya koymuştur.
  9. Kanserle Savaşır Bazı çalışmalar, aloe veranın tümör büyümesini önleyebileceğini de göstermiştir. Japon bilim insanlarının gerçekleştirdiği bir araştırmada, aloe vera suyu tüketen hastalarda solunum bölgesindeki kanser, hatta kolon ve mide kanserinin gerilediği görülmüştür.
  10. Saç Büyümesini Destekleyicidir Saç dökülmesinden ve kellikten şikayet mi ediyorsunuz? Aloe Vera, kafa derisinde kan dolaşımını iyileştirerek yeni saç büyümesini teşvik eder. Bitki, saç büyümesi için gereken bir enzim içerir. Buna ilave olarak, Aloe Vera saç derisinin pH seviyesini dengeleyerek saçların daha hızlı büyümesini sağlar.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Son Yorumlar