17.8 C
İstanbul
Çarşamba, Haziran 16, 2021
Ana SayfaManşetArabanın İçi Çok Sıcak Olduğunda Camları Açmayın

Arabanın İçi Çok Sıcak Olduğunda Camları Açmayın

Arabanın içi çok sıcak olduğu zaman camları açmak, içerideki hava akışının dengesini bozarak sıcaklığı düşürür.  Böylece enerji kaybı yaşanır ve araba içindeki sıcaklık istenen seviyeden uzaklaşmaya başlar. Bunun ve daha birçok şeyin yaşanmaması için yapmanız gerekenler.

Cam Buğulanması
Cam Buğulanması

Açık Pencereler

Bunaltıcı bir arabaya bindikten sonra pencereleri açmak dışarıdaki havayı arabanın içine sokar ve arabanın sıcaklığı dışarıdaki sıcaklığa yaklaşmaya başlar. Bu da araba içindeki bunaltıcı havanın giderilmesini sağlar. Ancak arabanın iç sıcaklık dengesini bozar. Böylece klimaları çalıştırmak gerekebilir. Bu da arabanın enerji kaybetmesini sağlar böylece hem cebinizden kaybedersiniz, hem de motoru fazladan çalıştırmış olursunuz. Bunun yaşanmasını istemiyorsanız açık pencereleri uzun süre bırakmayın.

Sıcaklık Farkı

Dışarısı 35 derece olduğunda, klimayı 21 dereceye çevirmek çok cazip gelebilir. Bu o kadar iyi bir fikir mi? Maalesef öyle değil. Sıcaklık farkı 8 dereceden fazla olmamalıdır. Ek olarak, dış ve iç sıcaklık arasındaki farkın 5 dereceyi geçmemesi yakıt tüketimi için çok daha iyidir. Böylece ihtiyacınız olan sıcaklığı sağlamak için daha basit bir yol seçmiş olursunuz. Ayrıca sıcaklık farkını yüksek tutmak iyi değildir. Arabadan çıktığınız zaman sıcaklık farkından dolayı kendinizi rahatsız hissedebilirsiniz.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Son Yorumlar