Ayakkabınızın Vurmasını Önlemek İçin Yöntemler

0
45

Malumunuz ayaklarımız tüm gün yükümüzü çekiyor ve ayaklarımıza gerekli itinayı göstermezsek, hayat bir işkenceye dönüşüveriyor. Buna rağmen ayaklarımızın vazgeçilmezi ayakkabıların seçimine dair gelinen noktada, ayağımızın en rahat ettiği ayakkabı veya ayak sağlığına uygun ayakkabı yerine, modanın ve zevklerin geçtiği gerçeği ile karşı karşıya kalıyoruz. Özellikle kadınlar moda uğruna olmadık şekil ve modelleri tercih edebiliyor. Bununla beraber ayak yapısı ve yahut yeni ayakkabıya ayağımızın uyum sağlaması esnasında da bir takım sorunlar yaşayabiliyoruz. Buna bir de severek veya tonlarca para ödeyerek almış olduğumuz ayakkabıyı giyme ısrarı eklenince, ayakkabı vurmasını önlemek ve bu durumu en kısa bir süre içinde atlatmak adına çeşitli yöntemler aramaya başlıyoruz. Sanırım ayağına ayakkabı vurmayan ve bu acıyı yaşamayan yoktur. İşte ayakkabı vurmasını önleyen bazı basit yöntemler.

Yara Bandı

En alışkın olduğumuz ve ilk yöntemlerden birisi, ayakkabının vurduğu bölgeye yara bandı yapıştırmaktır. Eğer daimi olarak ayağınızın aynı bölgesinden sürtünmeden kaynaklanan tahrişi yaşıyor iseniz ayakkabıyı kullanmadan önce yara bandı kullanabilirsiniz. Ancak yara bandının ayağınızın acıyan kısmının tamamını kapladığından ve yerinden oynamadığına dikkat etmelisiniz. Özellikle topuklu ayakkabılarda bu yöntem bir hayli işe yarar.

Yara Bandı
Yara Bandı

Pudra

Talk pudrasını yeni aldığınız ayakkabılar da vurma ihtimaline karşı hiç düşünmeden tercih edebilirsiniz. Zira ayağınıza sürdüğünüz pudra sürtünmeyi azaltacak ve ayağınızın yara almasını önleyecektir. Ayrıca ayakkabınıza dökeceğiniz kokulu pudra ise vurmayı azaltacağı gibi istenmeyen kokuların önüne geçmenize de yardım edecektir.

Pudra
Pudra

Çorap ve Saç Kurutma Makinesi

Bu yöntemde ayakkabınızı biraz genişletip ayağınızın rahat etmesi ve sürtünmenin azaltılması amaçlanmaktadır. Ayağınıza, elinizdeki kalın bir çorap ya da üst üste bir kaç çorap giyerek sıkan ayakkabınızı giyin. Saç kurutma makinenizi ayakkabınızın sıkan kısmını yeterince ısıtın. Daha sonra ayakkabınızı çıkarmadan ayakkabınız soğuyana kadar yürümeye çalışın. Eğer ayakkabınız ayağınızı hala sıkıyorsa bu işlemi birkaç defa tekrarlayabilirsiniz. Bu işlem sert ayakkabınızı yumuşatmaya ve ayaklarınızın şeklini almasına yardımcı olacaktır. Fakat bu işlem her ayakkabıda işe yaramayabilir. Deriden yapılmış ayakkabılarda etkilidir.

Çorap ve Saç Kurutma Makinesi
Çorap ve Saç Kurutma Makinesi

Silikon Tabanlar

Ayakkabı vurmalarına karşı özellikle topuk vurmasında silikon tabanları da tercih edebilirsiniz. Durumuza göre tabanı bütünüyle kaplayan veya yalnızca topuk kısmı için kullanılanlardan tercih edebilirsiniz. Ama tavsiyemiz ortopedik dükkanlardan ve yahut ayakkabı mağazalarından deneyerek almanızdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here