17.8 C
İstanbul
Çarşamba, Haziran 16, 2021
Ana SayfaSağlıkBalın Gerçek Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Balın Gerçek Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

İnsan sağlığı için en önemli besinlerden bir tanesi olan bal, saf ve gerçekse hemen her hastalığa şifa olabilmekte. Çok etkili bir antioksidan olan bal, içinde bulundurduğu maddeler ile bir hayli besleyici olabilmektedir. Katkı maddesi olarak kabul gören glikoz, şeker, mısır şurubu balın içinde bulunuyorsa bu durumda saf olmadığını anlayabilirsiniz.

Sahte Bal Nasıl Anlaşılır?
Sahte Bal Nasıl Anlaşılır?

Sertifika İle

Alacağınız balın saf olup olmadığını anlayabilmek için rengine veya donup donmadığına bakmanız yeterli değildir. Çünkü ne donması ne de renginin koyu olması balın gerçek olduğunu kanıtlamaz. Bal üretimi yapan kişiler, arılara yedirdikleri maddeler ile ortaya çıkan balı, gerçeklerine yakın kılmaktalar.

Gerçek ile sahte balı ayırt etmenin ilk kuralı sertifikalardır. Saf olduğuna dair gerekli olan sertifikaya sahip olan ballar, gerçek olarak kabul edilmektedir. Saf bal sertifikası ise balın laboratuvar ortamında test edilmesi neticesinde verilmektedir. Eğer test aşamalarını geçememişse saf bal olarak satışa sunulamamaktadır.

Balın Akışı

Gerçek ve sahte balı ayırt etmenin bir diğer tekniği de kavanozu yan yatırarak akış sağlamaktır. Eğer kavanozu yan yatırıp balın bir süre akmasını sağlarsanız bu sizin için ipucu olacaktır. Balınız kesik kesik akıyorsa sahte tüketiyorsunuz demektir. Saf olan bal asla kesinti vermeden su gibi aşağıya akacaktır.

Keçeli Kalem ile

Bal testi yaparken bir parça balı parmağınızın ucuyla alıp en geniş tırnağınızın üzerine bırakın. Tırnağınızın üstünde birkaç dakika bekledikten sonra elinize bir keçeli kalem alın. Eğer kalem yazmaya devam ediyorsa bu durumda bal gerçek baldır. Eğer yazmıyor dağılıp gidiyor veya hiç görünmüyorsa sahte baldır.

Yazılanları Dikkatlice Okumalısınız

Tükettiğiniz balın güvenilir veya saf olup olmadığını anlayabilmenin bir diğer yolu da onay aldığı kurumdur. Bunun yanında bal kavanozu üstünde yazılı olan ibare bir hayli önemlidir. Eğer saf bal tüketmek istiyorsanız kavanoz üstünde Tarım Bakanlığı onayı almış olduğunu okumalısınız. Bakanlıktan onay alındığına dair bir cümle kullanılmışsa bal saftır.

Kavanoz üstünde bakanlık yerine gıda tüzüğü izninden bahsediliyorsa bu durumda saf değil katkı maddeleri içeren bir bal tüketiyorsunuz demektir. Gıda tüzüğüne uygun olduğuna dair herhangi bir ibare okursanız gerçek bal tüketmediğinizi bilmelisiniz.

Fiyatı

Aldığınız bal eğer saf ise bu durumda fiyatı biraz daha yüksek olacaktır. Pek çok markette bir hayli ekonomik fiyata satılan balların katkı maddesiyle hazırlandığını bilmelisiniz. Bunun yanında fiyatta olağanüstü yükseklik söz konusuysa bilin ki bahsi geçen bal saftır. Emeği, gayreti ve tadı ile bu fiyatı hak eden saf bal, diğerlerine nazaran çok daha pahalıdır.

Ucuz balın üretimi de satışa sunumu da bir hayli kolaydır. Saf bal ise sadece üretim konusunda dahi bir hayli zahmetlidir.

Alev Testine Tabi Tutabilirsiniz

Bal kavanozunu elinize aldınız ancak henüz saf mı yoksa sahte mi karar veremediniz. Gerçek balı anlamanın en pratik yollarından birisi de alev testine tâbi tutmaktır. Tahta kaşık yardımı ile balı satın aldıktan sonra altından çakmak yardımı ile ateş verin. Eğer bal, alev temas ettikten sonra hemen tutuşmaya başlamışsa gerçek değildir. İçinde yoğun glikoz bulunan bal, hızla alev alarak yanmaya başlar. Gerçek bal ise ateş değse dahi herhangi bir yanma göstermez

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Son Yorumlar