20.8 C
İstanbul
Çarşamba, Haziran 23, 2021
Ana SayfaEkonomiBanka Kartı İnternet Alışverişlerine Nasıl Açılır?

Banka Kartı İnternet Alışverişlerine Nasıl Açılır?

Teknolojinin yaygınlaşmasıyla birlikte internet kullanımı arttı. Alışverişi bile internetten yapar olduk. Hal böyle olunca alışveriş ödemeleri için kartlara ihtiyaç duyuyoruz. Bu kartların da internet alışverişlerine açık olup olmama gibi bir özelliği bulunuyor. Peki bunu nasıl anlarız? Banka kartı internet alışverişlerine nasıl açılır biraz inceleyelim.

BDDK yani Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu;  piyasadaki bütün bankalar bu kuruma bağlı çalışırlar. Bu kurumun verdiği emirlere uymak zorundadırlar. Bu kurulun verdiği hizmetlerden biri de internet alışverişine açmak. Bunun 3 yolu vardır. Bunlardan birincisi; müşterisi olunan bankaya giderek kartın internet alışverişlerine açık olmasını talep etmektir. Başvurulan banka personeli bu konuyla ilgilenerek kartı hemen internet kullanımına açacaktır.

İkinci yöntem ise; telefon bankacılığı işlemidir. Bu yönteme telefon bankacılığı müşterisi olanlar başvurmalıdır. Eğer telefon bankacılığı müşterisi değilseniz müşteri hizmetlerini arayarak telefon bankacılığı müşterisi olabilirsiniz. Telefon bankacılığı şifresi ile banka kartınız internet alışverişine açılabilir. Telefon bankacılığı ya da internet bankacılığı müşterisi olmayanlar banka kartlarını internet alışverişlerine açmak için uygulayacakları bir başka yöntem ise müşterisi olduğu bankanın ATM’lerine gitmektir.

Banka Kartı
Banka Kartı

Banka Kartı İnternet Alışverişi Kolaylığı

Kartını internete açmak için banka kartınızı ATM’ye kartınızı yerleştirin. İlgili menüleri izleyerek kartınızı internet alışverişlerine açabilirsiniz.

Hem banka kartları hem kredi kartları internetten işlem yapmaya uygundur. Birden fazla kredi kartı veya banka kartı olan bir kullanıcının bu kartlarının hepsini internet kullanımına açma veya kapama zorunluluğu bulunmamaktadır.

BDDK tarafından yapılan resmi açıklamaya göre bütün kredi ve banka kartı sahiplerinin 17 Ağustos 2017 tarihinden itibaren bütün kartların çevrimiçi alışverişlerine kapalı olacağı ve kartlara sahip olanların kartlarını ülke içinde ve yurtdışında internet alışverişlerinde kullanmak üzere bankalarıyla iletişime geçmeleri gerektiği bildirildi.

Banka kartları veya kredi kartlarımızı internet alışverişlerine nasıl açarız sorusunun cevabı ise şudur; bunun için bankalar bize çok fazla seçenek sunuyor. Bunların içinde en kolay ve en çok kullanılan yolu mobil bankacılık uygulamalarıdır. Kartların güvenliğini sağlamak ve herhangi bir saldırıya karşı korunmak için amacıyla mobil uygulamalar aracılığı ile alışverişlerinizi yapmadan önce kullanacağınız kartınızı internet alışverişine açıp, işiniz bittikten sonra aynı uygulamayı kullanarak kartınızı internet alışverişine kapatabilirsiniz.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Son Yorumlar