Bebeklerde Kolay Gaz Çıkarma

0
41
Bebeklerde Gaz Çıkarma
Bebeklerde Gaz Çıkarma

“Bebek” denildiğinde her ne kadar sevimli, oyunbaz , gülücükler saçan ,hayatın ortasında yeni bir bahar getiren ,eve mutluluk neşe saçan, minik, masum canlılar aklımıza gelse de ebeveynlerin çok iyi bildiği ve belki de “ah bir anlatsam ansiklopedi olur ” diye betimleyip geçtiği anlar ,günler ve hatta kabusa dönen geceler vardır.
İşte o geceler ile ilgili bütün ebeveynlerin ortak olarak ilk 1-3  ay yaşadığı “gaz terörü “vardır.
İşin içine bir de bir önceki kuşak dahil olup ;” aç o çocuk aranıyor, şerbet ver karnı ağrıyor, ver bakayım sen tutmayı bilemedin, senin sütün gazlıymış, üşütmüşsün “gibi sinirleri gerebilen yorumları da girdi mi o an donsun herkes derin bir uykuda olsun istersiniz.

Kaynağı her ne olursa olsun bir bebek ağlamasının ; gece vakti tam uykunuzun en derin noktasında sizi yumuşak yatağınızda fırlatıp, uyandırmasına sebep olan ve buna bağlı olarak bir gerginlik oluşturan bu çığlık niteliğinde olması size kendinizi çaresiz hissettirebilir. Yüzü kızarmış ve acıklı gözlerle derdini anlatamayan bu minik yavruya bir kurtarıcı yöntemler gerekmektedir. Bebeklerde en kolay gaz çıkarma yöntemi nedir? diye soracak olursanız gelin çözümler yöntemlerine bir göz atalım.

Bebeklerde Gaz Çıkarma
Bebeklerde Gaz Çıkarma

Bebeklerde En Kolay Gaz Çıkarma Yöntemleri Nelerdir?

Sıcak Havlu Uygulaması

Bir soba, elektrikli ısıtıcı ya da petek üzerinde ısıtılmış bir havlu, yakmayacağından emin olduğunuz bir ısıya ulaştığında bebeğinizin beline ve karnına sarınız. Bu yöntem bebeğinizin karın kasları ve bağırsaklarının gevşemesine yardımcı olur.

İki El Arasında Sıvazlama

Bir elinizi büyükçe açıp bebeğinizin göbek kısmı avcunuza gelecek şekilde, geri kalan baş kısmı ise dirseğinize doğru yatırarak sırtını sıvazla-patpatla yapabilirsiniz. Destek olarak bebeğinizi kendinize yaslarsanız hem düşmeyeceğinden emin olursunuz hem de bebek sizin kokunuz ile anlatamadığı derdinin verdiği stresten bir nebze uzaklaşır. Bu yöntem bebeğinizin hem alttaki avucunuz hem de yukarıdaki sıvazlayan pışpışlayan eliniz arasında sıkışıp gazını çıkarmasına yardımcı olacaktır.

Tek Dizinize Yatırma

Kendiniz oturur pozisyonda iken bebeğinizi dizlerinizin üzerine gövdesi gelecek şekilde yatırıp bir elinizle başını destekleyip, diğer elinizle de sırtını sıvazla-patpatla yapabilirsiniz. Dilerseniz bebeğinizin kusması ya da soluk alıp vermesinde bir problem yaşamaması için başına doğru olan dizinizi diğer dizinize göre hafif bir yükseltip bebeğinize verevli bir duruş sağlayabilirsiniz.

Omuza Başını Yaslama

Bebeklerin çoğunlukla rahatladığı bu yöntem, bebeğinizin içine girdiği sıkıntı halinden hiç değilse bir de yatmanın verdiği rahatsızlık da ilave olmadan kurtulmasına yarayacaktır. Bebeğinizin başını omzunuza yaslayıp, bir eliniz ile bebeğin belini destekleyip diğer eliniz ile de hafifçe sırtını sıvazla-patpatla yapabilirsiniz.

Egzersizler

Sert olmayan bir zemine bebeğinizi yatırdınız ve bebeğiniz ağlamasını biraz daha yükseltti. Hiç sorun değil çünkü gazın gitgide sıkışması bebeğinize bu rahatsızlığı veriyor ve ondan ağlamasını yükseltti. Bu noktada size düşen en büyük yardım yöntemi; bebeğinizin dizlerinden tutup, sanki bisiklet sürüyormuş gibi yukarı-aşağı,  ileri-geri ve de dairesel minik bacak egzersizleri yaptırmanız olacaktır.

Bütün bunlara ek olarak ise 1 ayını doldurmuş olmak şartı ile bebeğinize takviye olarak demlemiş olduğunuz rezene çayından bir çay kaşığı verebilir ve gazını çıkarmasını daha da kolay hale getirebilirsiniz.

Yukarıda sayılan yöntemler ; birbirlerini destekleme amaçlı iki ya da daha fazla olarak birlikte uygulanırsa, daha tesirli ve de hızlı sonuç almanıza fayda sağlayacaktır.

Bu yöntemlerin tamamı da çözüm olmaz ise doktorunuza başvurmanız önerilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here