19.3 C
İstanbul
Çarşamba, Haziran 16, 2021
Ana SayfaAşk ve ilişkilerBirinin Sizinle Flört Ettiğini Nasıl Anlarsınız

Birinin Sizinle Flört Ettiğini Nasıl Anlarsınız

İnternetten ve sosyal medyadan önce insanların birbirleriyle gerçek dünyada etkileşime girmesi gerekiyordu. O dönemden bu yana insan ilişkilerinde değişmeyen bir şey var: “Karşımdaki kişi benimle flört mü ediyor yoksa nazik mi davranıyor?” dilemması.

Aylardır izolasyon altında yaşamakta olan insanlar olarak bu konu da yakın zamanda pek de ilerlemiş olmamız mümkün değil. Bilim insanları ise hangi yüz ifadelerinin flörte işaret ettiğini açıkladıkları bir çalışma gerçekleştirdi.

Journal of Sex Research’de yayınlanan bir makaleye göre araştırmacılar, yapmış oldukları çalışmalarda insanların yüz ifadelerini kaydedip sonrasında da bu görüntüleri analiz ettiler. Ardından da flört eden insanların en sık takındıkları yüz ifadeleri ortaya çıktı. Araştırmacılar genel itibari ile erkeklerin flört yüzlerine odaklandı.

Birinin Sizinle Flört Ettiğini Nasıl Anlarsınız
Birinin Sizinle Flört Ettiğini Nasıl Anlarsınız?

Araştırmacılardan Omri Gillath, ilk kez flörtü dile getiren yüz ifadelerini belirleyip ayrıştırmakla kalmadıklarını, hangi ifadeyi hangi davranışla bağlantılamak gerekiyor onu gösterdi. Bazı ifadeler duygusal ilişki bazıları ise cinsel ilişki amaçlı oluyor.

Birinin Sizinle Flört Ettiğini Nasıl Anlarsınız?

Araştırma sonuçlarına göre erkeklerin suratında üç farklı ifade tespit edildi. Bu ifadeler:

Bir yana hafifçe dönmüş ve biraz aşağı eğilmiş bir baş Hafif bir gülümseme Hedefe dönük ve odaklanmış gözler Erkekler belli ifadeleri flört sayıyor

Araştırmacı, yapmış olduğu açıklamada “Yaptığımız bu altı çalışmada, çoğunluklu erkeğin belli bir kadın yüz ifadesini flört ifadesi olarak gördüğünü keşfettik” diyor. Erkekler bu ifadeye benzer olan başka mimikleri, söz gelimi gülümsemeyi ise flört olarak algılamıyor.

Araştırmanın neticelerini gerçek insan ilişkilerinde yüz yüze test edilebilirliği ise henüz belli değil. Ayrıca çağımızda değişen iletişim, söz gelimi görüntülü aramalar gibi aracılı yüz yüze iletişim şekilleri de bahsedilen etkilerde değişime neden olabilir. Uzaktan eğitimde etkiyi çoğaltmak için eğitmenlerin ekran yerine kameraya bakması gibi değişimler flört konusunda da olabilir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Son Yorumlar