17.8 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 14, 2021
Ana SayfaEkonomiBorsa Nedir?

Borsa Nedir?

Kelime anlamı olarak finansal bütün piyasalar anlamına gelmektedir. Her türlü parasal işlemin döndüğü, ülke ekonomileri dahil bütün ekonomilere şekil veren bu kavram, günlük hayatta birçok alanda karşımıza çıkmaktadır. Öyle ki yaptığımız her şeyde borsanın parmağı vardır. Maddi olarak elde ettiğiniz bütün gelir borsada işlendikten sonra cebinize girmektedir. Yani size gelen para muhtemelen milyonlarca insanın cebine ve eline değmiş, cüzdanında uzun süre bulunmuştur. Borsa denince ilk akla gelen şey paradır. Para borsa ile orantılı olarak işlemektedir. Borsanın durumunun iyi olması parayı değerli kılar ve insanların cebindeki para ile daha fazla ürün alabileceğini gösterir. Yani genel olarak borsa, tamamen finansal işlemler ile yapılmaktadır.

Enflasyon ve Borsa İlişkisi
Enflasyon ve Borsa İlişkisi

Borsa Nasıl İşler?

Finansal piyasalar denilince akla gelen ilk isimlerdendir. Ticarete konu olan malların ve kıymetli evrakların el değiştirdiği piyasalardır. Dünyanın ilk borsası Kütahya da kurulmuştur. Kendine özgü kuralları vardır. Ayrıca alıcı ve satıcı yüz yüze gelmek zorunda değildir. Kayıt altında olarak işlem görür.

Basitçe bir pazar yeridir. Ürünler için alıcılar ve satıcılar karşılaşır. 1 hisse şirketteki 1 paya eş değerdir. Eğer şirketi koca bir pasta olarak düşünürsek, zamanla şirket büyüyüp güçlendikçe sahip olunan pay da onunla büyür. Borsada fiyatlar saniyeler içinde yükselip düşebilir. Ama asıl amaç ürünleri düşük fiyattan alıp yüksek fiyata satarak kar elde etmektir. Bilgi, deneyim ve strateji sizi yönetecektir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Son Yorumlar