16.8 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 14, 2021
Ana SayfaSağlıkÇikolatanın Bilinmeyen 10 Faydası

Çikolatanın Bilinmeyen 10 Faydası

Çikolata tadıyla, kokusuyla, görüntüsüyle nerdeyse hepimizin vazgeçilmez tatlılarındandır. Çikolata yediğimizde beynimiz “endorfin” adı verilen mutluluk hormonu salgılar. Ağzımızda erirken bıraktığı tadı ise tarif etmek olanaklı değildir :). Konu başlığımız olan çikolatanın yararları kısmına gelecek olursak; ilk akla gelenler arasında kansere karşı koruyucu olması, kalp, cilt, damar sağlığını koruması olarak sayabiliriz. Çikolata tarihsel olarak M.Ö. 1000 senelerinde öncelikle ABD kıtasında kakao çekirdeklerinin öğütülmesiyle ortaya çıkmıştır. Öğütülen bu çekirdekler enerji içeceği olarak kullanılmıştır. Daha sonra M.S. 1500’lerde Avrupa’ya yayılmıştır. 800 senelik bir süreç neticesinde da bugünkü halini almıştır. Çikolatanın yararları konusu, İngiliz Mirror gazetesi tarafından ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Şimdi bu konuyu sizlerle paylaşacağız.

Çikolata Faydaları
Çikolata Faydaları

Çikolatanın Faydaları

  1. Sahip olduğu antioksidanlar sayesinde kanserle mücadele de yararlıdır. Antioksidan kaynağı olarak bilinen yeşil çaya oranla 3 kat daha etkilidir.
  2. Ciddi anlam da kalsiyum içerdiğinden kemikler için yararlıdır.
  3. Floroid açısından zengindir. Bu da dişler için çok yararlı bir durumdur.
  4. Potasyum içerdiği için stresle mücadele de yararlıdır.
  5. Çikolata aynı zaman da bakır açısından da zengin bir besin maddesidir. Bakır vücuttaki demir oranını dengelemeye yardımcı olmaktadır. Bu da dokulara, damarlara ve cilde fayda sağlamaktadır.
  6. Uzmanlar tarafından, kanda pıhtılaşmayı engellemek için hergün az miktarda çikolata yenilmesi öneri edilmektedir. Bu şekil de ani kalp krizlerinin önüne geçilebileceği savunulmaktadır.
  7. Vücuda enerji sağlaması açısından önemli değere sahiptir. Diğer tatlılar da olduğu gibi kan şekerinin ani artışına neden olmamaktadır.
  8. Kahveye oranla daha faydalı diyebiliriz, çünkü kafein oranı daha düşüktür.
  9. Özellikle sütlü çikolata, protein, kalsiyum ve fosfat açısından zengin olduğu için diş minelerine çok yararlıdır.
  10. İçerdiği demir, çinko bağışıklık ve üreme sistemleri için yararlıdır.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Son Yorumlar