19.3 C
İstanbul
Çarşamba, Haziran 16, 2021
Ana SayfaSağlıkD.S.Ö, İyileşen Hastaların Testlerinin Tekrardan Pozitif Olmasının Sebebini Açıkladı

D.S.Ö, İyileşen Hastaların Testlerinin Tekrardan Pozitif Olmasının Sebebini Açıkladı

Corona virüsünün bütün dünyaya yayılması ve pandemi halini almasının ardından tüm otoriteler, Dünya Sağlık Örgütü’nden gelen yeni açıklamaları takip etmeye başladı. Kurum yapmış olduğu açıklamalar ile salgının son durumu ve bundan sonra yapılması gerekenlere dair uyarılarda bulunuyor.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve sonrasında bütün dünyaya yayılan virüse yakalanan sayısı gün geçtikçe artmaya devam diyor. Son verilere göre salgın sebebiyle enfekte olan insan sayısı 3 000 000 750 bin kişiyi geçmiş durumda. Salgından dolayı hayatını kaybeden insan sayısı 263 bini geçti.

Tabi bu salgına yakalanan çok sayıda insanın ise iyileştiği biliniyor. Rakamlar bugüne dek 1 000 000 246 bin insanın iyileştiğini gösteriyor. Salgına yakalandıktan sonra iyileşen bir çok kişinin testinin pozitif çıkmaya devam ettiği belirtiliyor. Dünya Sağlık Örgütü’nden bu konu hakkında bilgilendirici açıklama geldi.

İyileşen Hastalarda Pozitif Tanı Olabiliyor

Geçtiğimiz günlerde Güney Kore’de iyileşen hastalara yapılan COVID-19 testinde yeniden pozitif çıkma durumu olmuştu. Bu durum kişilerin yeniden virüse yakalandığı yorumlarının yapılmasına neden oldu.

Ancak Dünya Sağlık Örgütü’nden gelen açıklamalar durumun sanılandan farklı olduğunu gösteriyor. Kurum iyileşen hastaların testinin yeniden pozitif çıkmasının virüse yakalandıkları manasına gelmediğini açıkladı.

Bu durumun nedeni iyileşen hastaların akciğerlerinde bulunan ölü hücreler olduğu belirtiliyor. Benzer bir açıklama geride bıraktığımız günlerde Güney Koreli kurumlardan da gelmişti. Yetkililer yapmış oldukları incelemelerde kişilerin akciğerlerinde ölü parçalar olduğunu söylemişti.

DSÖ’den Test Açıklaması

Dünya Sağlık Örgütü’nden bu konu hakkında yapılan yazılı açıklamada, “Bazı hastaların klinik olarak iyileştikten sonra testlerinin yeniden pozitif çıktığının farkındayız. Şu an bildiklerimize göre -ki bu bilgiler çok yeni verilere dayanıyor- bu hastalar iyileşme aşamasında akciğerlerinde ölen parçalardan geriye kalanları dışarı atıyor gibi görünüyor” ifadelerine yer verildi.

DSÖ’de bir yetkili toplanan örneklerin eksiksiz olarak aydınlatıcı olmadığını söyleyerek, “Canlı virüsün ne kadar süre hayatta kaldığını çok daha iyi anlamak için iyileşmiş hastalardan sistematik olarak örnek toplanmasına ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı. Araştırmalar hastaların vücutlarında 1 hafta içerisinde antikor hücreleri oluştuğunu gösteriyor. Bağışıklığı kuvvetli olan kişiler bu antikorlar sayesinde virüse karşı galip geliyor.

Kurumdan geride bıraktığımız günlerde de benzer bir açıklama gelmişti. DSÖ bünyesinde epidemiyolog Mania Van Kerhove, “Akciğer iyileştikçe, akciğerin ölü hücreler olan kısımları ortaya çıkar. Bunlar, esasında testte pozitif çıkan akciğer parçalarıdır. Bu bulaşıcı oldukları manasına gelmiyor. Aslında iyileşme sürecinde oldukları manasına geliyor.” diyerek bu durumun esasında hastalık manasına gelmediğini söylemişti.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Son Yorumlar