17.8 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 14, 2021
Ana SayfaSağlıkDikkat Eksikliğini Önlemenin Etkili Yolları

Dikkat Eksikliğini Önlemenin Etkili Yolları

Dikkatli davranmanın kişi üstünde sakin, dengeli ve huzurlu hissetmeye yardımcı olan olağanüstü avantajları vardır. Ayrıca, hayatın getirdiği zorlukları kabul ederek onlarla mücadele etmeye ve iyi veya kötü bir karara ulaşmanıza yardımcı olarak kendinizi güvende hissetmenizi sağlar.

Dikkat eksikliğini önleyen 8 basit yol sayesinde yaşamakta olduğunuz anın farkında olacak ve artık hiç olmadığı kadar dikkatli davranışlarda bulunacaksınız.

Dikkat Eksikliğini Önleyen 8 Yol

  1. Kafanızdan geçen bütün düşünceleri dinlemeyin. Bazen bu düşünceler sizi yanlış yönlendirebilir. Aklınıza bir düşünce geldiğinde bunu uygulamak mecburiyetinde değilsiniz, eğer bu sizin için olumlu değil ise onu kafanızdan atın ve kafanızı olumsuz düşüncelerle meşgul etmeyin. Düşüncelerinizi seçme gücünüz vardır ve sizin için en doğru düşünceyi seçmek yalnızca kişinin kendi elindedir. Bu yol sayesinde size ilham veren ve iyi hissetmenizi sağlamayı başaran düşüncelere odaklanın.
  2. İyi veya kötü tüm duygularınızı kabullenerek kucaklayın. Sizi o an kötü hissettirebilecek bir olayla karşılaştığınız zaman, duygularınızı sakın ola saklamaya çalışmayın bırakın o an ne hissediyorsanız sonuna kadar yaşayın. Eğer bunu yapmazsanız o düşünce durup dururken yine aklınıza gelecek ve sizi daha da kötü hissettirecektir. Ama olayın geliştiği an o düşünceyi kabul ettiğinizde olumsuz gibi görünen o durumun üstesinden gelecek ve fikirlerinizde olayı serbest bırakacaksınız. Böylelikle kafanızı meşgul edecek bir düşünceyi azat ederek dikkat eksikliğinin önüne geçebileceksiniz.
  3. Hayat dilediği gibi aksın siz keyfini çıkarmaya bakın. Yaşamda olan her şey geçicidir, şimdiki zamana ayak uydurarak anın keyfini yaşayın. Yaşamın akışkanlığını kabul etmekle düşünceleri, insanları, olayları kabul etmiş olursunuz. Bu değişim hayatın bir gerçeğidir, bunu kabul ederseniz hayattan zevk almak o kadar kolaylaşır. Bunun neticesinde da dikkatinizi dağıtacak lüzumsuz düşüncelerden de uzaklaşmış olursunuz.
  4. Başkalarını dinlemeyi öğrenin. Etkili bir iletişimci olmak için, etkili bir dinleyici olmalısınız. Bir olay, konu veya davranışı yalnızca kendi fikirleriniz etrafında kabul etmeyin, başkalarının fikirlerini dinleyin böylece farkındalığınız artacak ve başkalarının gözünde de değeriniz katlanacaktır.
  5. Vücudunuzla bağlantıya geçin. Şimdiki zamana uyum sağlamanız vücudunuzla bağlantı kurmanızı sağlar. Vücudunuza uyum sağladığınızda onun neye ihtiyacı olduğu gerçeğini ve neyi özlediğini kolaylıkla çözebilirsiniz. “Uyku, su, yemek, dinlenmek veya ağrınız mı var?” vücut bunları istediğinde onları ona elinizde ki olanaklar dahilinde hemen sunun, çünkü daha sağlıklı bir vücut daha sağlıklı düşünceler demektir.
  6. Yaşamdaki her tecrübenin kıymetini bilin. Hayatınızdaki her tecrübe öğrenmek için bir fırsattır. Hayatta yolunuza çıkan alternatifleri değerlendirirken bu tecrübeler sayesinde doğru tercihler yapabilirsiniz. Hayatı fazla ciddiye almadan eğlenceli bir macera olarak görmeniz ondan keyfin almanızı sağlayacaktır. Böylelikle önünüze çıkan fırsatları iyi değerlendirebilecek dikkatsiz davranmaktan kurtulacaksınız.
  7. Sakinleşin ve kendinize nefes almak için süre tanıyın. Sık sık hareket etmek durmadan çalışmak yerine yalnızca oturun ve nefes alıp verin bu sizi dinlendirecek daha dikkatli olmanıza yardım edecektir. Dikkatli olmak daha üretken olmanızı sağlar ve gün boyunca enerjinizi muhafaza etmeye yardımcı olur. Nefes almakta vücudunuzu anlamanın en iyi yollarından birisidir. Kalp atış hızını yavaşlatır ve stres seviyenizi düşürmekle kalmayıp bulunduğunuz durumdan haberdar olmanıza yardımcı olur.
  8. Dikkat eksikliğini gidermek için yapılabilecek en iyi egzersizlerden birisi de “bırakın yaşansın” felsefesi ile hayatın akışında meydana gelen gelişmeleri kalben kabullenmektir. Yaşamınızda gelişen olaylara karşı mücadele etmek yerine kabul edin. Bu davranışınızla hayatınıza daha net bir perspektiften bakıp sakin kararlar verebilirsiniz. Hayatı akışına bıraktığınızda, yaşamda sizin kontrolünüzde olmayan olaylarla savaşmak yerine çözüm oluşturmaya odaklandığınızı fark edeceksiniz.

Dikkat eksikliğini gideren tüm bu yollarla daima sakin olup doğru kararlar verebilir ve huzuru bulabilirsiniz.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Son Yorumlar