Doğru Yastık Seçimi

0
13

Merhaba  çok çok önemli bir konuyu sizlere sunmak istiyorum. Günün 8-10 saatini uyuyarak geçiriyoruz bu yüzden yastık seçimi omurga sağlığımız için dikkat edilmesi gereken bir konu. Çünkü düzgün seçilmeyen bir yastık sizin ve omurganızın sağlığı için çok önemlidir. Seçtiğiniz yastığın kalitesi ve sizin omurga yapınıza uygun olması, sizin hem rahat bir uyku, hem de iyi bir omurga sağlığı için önemlidir.

Doğru Yastık Seçimi
Doğru Yastık Seçimi

Yastık Seçimi 

  • Özellikle boyun ağrısından kaçınmanın en iyi yolu, boynunuzu destekleyecek doğru uyku pozisyonunda yatmaktır.
  • Boyun ağrısı olanlara mümkünse sırt üstü veya yan yatmaları tavsiye edilir. Sırt üstü uyuyanlar orta sertlikte bir yastık tercih etmelidir ve omuzların altına sıkışmış yastıkla uyumalıdır. Böylece baş yastığın üzerinde daha fazla yer kaplar ve boyun bükülmez. Ek olarak ayaklarınızın altına orta sertlikte bir yastık daha koyarsanız, omurganıza yapılan baskıyı azaltabilirsiniz.
  • Yan yatıyorsanız omuz yüksekliğine bağlı daha yüksek bir yastık seçebilirsiniz. Böylece boyun bölgesi desteklenerek gece boyu aşırı yük binmesi engellenmiş olur. Buna ek olarak, bir kolun bir yastık üzerinde durması ve dizlerin arasına bir yastık eklenmesi omurga için ek destek sağlar.
  • Boyun ağrısı olanlar için yüz üstü yatılması tavsiye edilmez. Bu mümkün değilse, alçak bir yastık veya hiç yastık kullanılmamalıdır.
  • Boyun ağrısından kaçınmanın bir diğer yolu ise ortopedik yastıkları tercih etmektir.
  • Omurga sağlığınız için fizyoterapistinize danışın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here