20.8 C
İstanbul
Çarşamba, Haziran 23, 2021
Ana SayfaEkonomiEnflasyon Nedir? Sebepleri Nelerdir? Enflasyon İle Nasıl Mücadele Edilmelidir?

Enflasyon Nedir? Sebepleri Nelerdir? Enflasyon İle Nasıl Mücadele Edilmelidir?

Enflasyon insan hayatını etkileyen makro faktörlerden bir tanesidir. Yaşadığınız ülkede aldığınız maaş ve herhangi bir tüketici ürünü enflasyon oranına göre fiyatlandırılır. Yani enflasyon, sizin yaşadığınız ülkedeki neredeyse tüm parasal değerleri etkiler. Bu borsa ile de ilişkilendirilebilir. Öyle ki, asgari ücret bile yıllık enflasyon oranına göre şekillenmektedir. Enflasyonu oranı ne kadar yüksek olursa, ülke vatandaşlarının alım gücü o kadar düşük olur. Yani enflasyon oranının yüksek olduğu bir ülkede, aldığınız ekmek bile zamlı bir haldedir. Halk dilinde “zam” ekonomi literatüründe ise “fiyatlar genel seviyesinin sürekli artması” şeklinde tanımlanır. Enflasyon’un temelde iki ana sebebi bulunmaktadır.

Enflasyon Nedir?
Enflasyon Nedir?

Enflasyon Nelere Bağlıdır?

1. Talep Kaynaklı Enflasyon: Talebin artması buna bağlı olarak arzin değişmemesi şeklinde
olur. Tüketim endeksli toplumlarda mal ve hizmetlere olan talep artışı enflasyonun artmasına
sebebiyet verir.

2. Maliyet Kaynaklı Enflasyon: TL’nin döviz karşısında değer kaybetmesi ile oluşur.(Ocak ayından
beri TL USD karşısında %25 değer kaybı ile en fazla değer kaybeden gelişmekte olan para
birimi) . Mevcut durum itibariyle ithalatımız ihracatımızdan fazla olduğundan dolayı dış ticaret
açığı vermekteyiz. Örneğin ithal kalemlerimizin en büyüğünü oluşturan enerjide dışa bağımlıyız. (Yaklaşık %80 )Enerji ithalatının dövizle yaptığımızı düşündüğümüzde kurda ki her yukarı yönlü hareket üretici maliyetini artırmakta, kârını düşünen üreticinin fiyat artırması sonucu bu durum enflasyon olarak hane halkına geri dönmektedir.

Enflasyon ile mücadelede mal ve hizmet satanların maliyetini düşürmek, kamu harcama
kalemlerinde öncelikleri belirlemek, ekonominin ana problemlerini çözmek (işsizlik gibi) şeffaf bir ekonomi politikasının sürekliliğine sahip olmak gerekir. Şeffaflık demişken Merkez Bankası bu ay gerçekleşen toplantısında enflasyon rakamını 14.03 olarak açıkladı. Her ne kadar hissedilen enflasyonun daha yüksek olduğu vatandaşın dilinde pelesenk olsa da realiteye uygun rakamların açıklanması, doğru adımların atıldığının göstergesidir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Son Yorumlar