20.8 C
İstanbul
Çarşamba, Haziran 23, 2021
Ana SayfaEkonomiFabrika Ayarlarına Dönüş

Fabrika Ayarlarına Dönüş

Naci Ağbal kameralar karşısında ilk iletişim sınavını başarıyla geçti. Gayet düzgün, açık ve başarılı bir sunumla yitirilen kredibiliteyi tekrar kazanmak adına oldukça önemli ve rasyonel mesajlar verdi. Naci Ağbal’ın soruları tek tek alıp tek tek yanıtlaması ise önemli bir değişimdi. TL’ye güven bakımından oldukça verimli geçen bu sunum kamuoyunun takdirini kazandı.

2021 Yılı Para ve Kur Politikası

> Gerekirse parasal duruş daha da sıkılaştırılacak
> TCMB’nin ana politika aracı bir haftalık repo olacak
> Araç bağımsızlığı dahilinde Merkez Bankası elindeki tüm araçları kullanacak
> Kur rejimi değişmeyecek.
> %5 Enflasyon hedefine bağlılık
> Döviz swap’ları konusunda daha şeffaf olunacak
> Fiyat istikrarı sürdürülebilir büyüme ve refahın ön koşuludur
> Enflasyondaki artışın ana belirleyicisi döviz kuru gelişmeleri oldu
> Döviz kuru seviyesi piyasada belirleniyor
> Ocak ayı ile birlikte şeffaflıkta daha şahin adımlar atılacak

Haftalık Repo Faizi’nin baz alınması, GLP ( Geç Likitide Penceresi) ve Faiz Koridorunun amacı dışında kullanılmayacağı anlamına gelmekle birlikte Parasal Politikaların etkinliği ve sürekliliği açısından oldukça önemli. Nitekim Naci Ağbal ilk PPK toplantısında tabela faizini 450 baz puan artırmış zaten %14.80 civarı fonlanan piyasa seviyesine çekmişti.

Enflasyonla mücadelede kararlılığa değinilirken, daha radikal ve realist yaklaşımlara yer verildi. Enflasyon beklentilerinin, kur ve geçmiş enflasyona duyarlılığı arttırdığının belirtilmesi önemliydi.

” Sıkılaştırma” ifadesine sık sık yer verilirken akıllara ister istemez 24 Aralık PPK toplantısı geldi. Geçmiş dönemlerde çokça söylenen bu toplantıda tekrarlanan “Sıkılaştırma” PPK sonucu ortaya çıkacak. PPK toplantısında Merkez’in faiz artırıp artırmayacağını kestirmek zor fakat piyasa başarılı geçen bir sunumdan sonra faiz artırımı beklentisini fiyatladı.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Son Yorumlar