19.3 C
İstanbul
Çarşamba, Haziran 16, 2021
Ana SayfaDiyetlerFarkına Varmadan Kilo Vermek

Farkına Varmadan Kilo Vermek

“Diyet yapmak bana göre değil” diyorsanız bu yazı tam size göre. Beslenme, kilogram kontrolünde ve daha sağlıklı yaşamda çok önemli bir yer tutmaktadır. Sağlıklı besinleri gereğinden çok tüketmek bile kilogram vermeye engel teşkil edebilir. Kalori hesabı yapmadan, ne yemeliyim diye düşünmeden, fark etmeden daha az yemek yiyebileceğiniz 10 basit yol ile kolaylıkla kilogram verebilirsiniz. Yiyecek miktarını ufak hilelerle azaltarak daha sağlıklı kilogram vermek bu 10 basit yol ile yaşam tarzınız haline gelecek.

Beyninize beslenme konusunda yapacağınız ufak hilelerle az yediğinin farkına varmadan, yavaş ama kararlı adımlarla kilogram verebileceğiniz bu yol ile acısız bir biçimde daha sağlıklı bir hayata kavuşabilirsiniz.

Diyet Bilgileri
Diyet Bilgileri

Fark Etmeden Kilo Vermenizi Sağlamanın Basit Yolları

  1. Daha küçük tabaklar kullanın Büyük bir tabağa yiyeceğiniz miktarı koyduğunuz zaman eğer tabak dolmuyorsa beyniniz yiyecekleri eksik olarak görecek ve sizi daha çok yemeğe itecektir. O yüzden yemek tabaklarını küçültüp boşluk kalmayacak biçimde doldurursanız farkında olmadan daha yemek yiyerek beyninize doyma sinyallerini vermiş olacaksınız.
  2. %20 daha az yemek yiyin Herhangi bir öğünde yediğiniz yemeklerin tamamını %100 olarak düşünün. Normalde bu yemeklerin %80 yiyerek kolaylıkla doyabilirsiniz. Ama alışkanlıktan hepsini yemek zorundaymış gibi hissedersiniz. Bu yüzden tabaklarınızı küçültüp yiyeceğiniz miktarı %20 kısarsanız vücut tatmin olacaktır.
  3. Daha uzun bardaklar kullanın Tıpkı daha az gıdalar küçük bir tabakta daha fazla yiyecek gibi gözüküyorsa, sıvı içeceklerinizi de uzun ince bardaklar kullanarak daha çok göstererek daha az tüketebilirsiniz. Uzun ince bir bardakta çok gibi gözüken içeceğinizi azaltarak daha az kalori almış olursunuz.
  4. Kahvaltıda protein yiyin Proteini yüksek kahvaltıların, iştahı bastırdığı ve gün boyunca yemek yeme isteğini azalttığı ispatlanmış bilimsel bir gerçekliktir. Özellikle yumurtayı hergün tüketmeye önem verin. Reçeller, börekler, poğaçalar yerine çok büyük bir omleti tercih ederek kolaylıkla kilogram verebilirsiniz.
  5. Günde üç öğün yemek yiyin Öğün atlayarak kilogram verebileceğinizi aklınızdan atın. Çünkü öğün atlamak iştahınızı kontrol etmenizi zorlaştırarak sizi daha çok yemek yemeğe itebilir. Üç öğün yemek yiyerek fark etmeden daha az yemek yiyebileceğiniz 10 basit yolla rahatlıkla kilogram verebilirsiniz.
  6. Atıştırmalıkları kendinizden uzak tutun Atıştırmalıklarla ilgili yapılan bir araştırmaya göre, yiyeceklerin görünür oldukları yerlerde fazla tüketildiği kanıtlanmıştır. Yani evinizde bulunduğunu bildiğiniz bir atıştırmalığı tüketme olasılığınız çok yüksek. O yüzden evinizde ok fazla abur cubur ve atıştırmalık bulundurmayın. Evinizde veya iş yerinizde atıştırmalık bulundurmayın çünkü ihtiyacınız olmadığı halde tükettiğiniz bu gıdalar kalori olarak vücudunuza girecektir. Bu yüzden atıştırmalık olarak meyve çerez gibi daha sağlıklı gıdaları evinizde bulundurun.
  7. Çiğneyin Çoğu insan bir an evvel yemek yiyip işlerine geri dönmek için çiğnemeden yemeğini sona erdirir. Yiyecekleri çiğnemeden tüketmek daha fazla yemek yemeğe yol açar. Yavaşlayın ve her ısırığı çiğneyerek yiyin. Bu alışkanlığı kazanmak için her lokmanızda içinizden yirmiye kadar saymadan yutmayın. Çiğneyerek yediğiniz zaman tabağınızdakiler bitmeden tok bir biçimde masadan kalktığınızı fark edeceksiniz.
  8. Paketten yiyecek yemeyin Özellikle işimizin acele olduğu zamanlarda bir paket bisküvi, kutulu bir fast food veya buna benzer yiyecekleri paketinden tüketerek büyük bir hataya maruz kalırız. Çünkü midemiz yiyecekleri sayamaz yiyecekleri biz sayabiliriz. O yüzden her şeyi küçük tabağınıza koyarak porsiyon haline getirerek tüketin. Paketten tükettiğiniz zaman yiyeceği göremediğiniz için normal porsiyonunuzu üçe katlayabilirsiniz.
  9. Televizyon önünde yemek yemeyin Televizyonda kaçırmak istemediğiniz bir programı izlemek için yemeğinizi TV karşısında yeme alışkanlığı, sizin farkında olmadan daha hızlı ve çok yemenize yol açacaktır. Yemek masasında sakin bir ortamda yemek yemeniz daha az kalori alarak az yemenizi sağlar.
  10. Sağlıkla ilgili tavsiyelere gereğinden çok takılmayın Sağlıklı beslenme, kilogram verme, diyet ile alakalı pek çok araştırma bulunur. Bunların her birine kulak asıp bu sağlıklı çok tüketeyim veya bundan yememem gerekmektedir gibi takıntılara sahip olabilirsiniz. Sağlıklı beslenmek her şeyin tadına abartmadan varabilmektir. Fark etmeden daha az yemek için uygulayacağınız bu 10 basit yol sayesinde beslenme hayat tarzınız haline gelecek ve uzun sürede, kendinize acı çektirmeden, rahatlıkla kalıcı kilogramlar verebileceksiniz.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Son Yorumlar