17.8 C
İstanbul
Çarşamba, Haziran 16, 2021
Ana SayfaSağlıkGece Terlemesine Etki Eden Şey Nedir?

Gece Terlemesine Etki Eden Şey Nedir?

Bir çoğumuz gün içinde çok sık bir biçimde terlemekteyiz. Özellikle geceleri terlemek oldukça rahatsız edicidir. Çünkü uyandığınız zaman üzerinizde soğuyan ter, hastalıkları beraberinde getirebilir. Bu yazımızda bu konuyla ilgili bilgi vereceğiz.

Hangi Hastalıkların Habercisi Olabilir?

Her yaşta ve her cinsiyette ortaya çıkabilen gece terlemesi bir takım hastalıkların habercisi olabilir. Bu hastalıklar; tüberküloz, lenfoma, menopoz, şeker hastalığı, uyku apnesi, reflü, hipertroidi ve bazı enfeksiyonlardır. Kişilerin mevcut kronik hastalıkları bulunuyorsa bu durumda doktoruna muhakkak durumu bildirmeli ve bu durumun üstesinden gelmek için tüm önerilere harfiyen uymalıdır.

Ne İyi Gelir?

Hormonlardan sindirim sistemine kadar pek çok nedeni bulunabilen gece terlemesi ise kulaktan dolma tedavi metotları asla uygulanmamalıdır. Bu bilgiler mevcut hastalığı bulunan fertlerin hastalık seyrini olumsuz etkileyebileceği gibi yeni bir takım rahatsızlıkların meydana gelmesini de tetikler. “Gece terlemesi hangi doktor tarafından tedavi edilmeli?” sorusuna cevap arayan kişiler ise bu durumu öncelikle endokrin bölümü ile görüşmelidir. Durumun sistematik mi yoksa ruhsal bir bozukluk mu olduğunu, genel muayenede ve genel kan testinde anlamak mümkün olabilir. Hayatı olumsuz etkileyen gece terlemesi, iç hastalıkları bölümü ile çözüme kavuşabilir.

Gece Terlemesine Etki Eden Şey
Gece Terlemesine Etki Eden Şey

Hastalık Olarak Görülmeli Mi?

Uyku düzenini etkileyecek boyutlara ulaşan gece terlemesi, metabolik faaliyetlerin yoğun yaşandığı dönemlerde bireyleri önemli ölçüde rahatsız ediyorsa hastalık olarak nitelendirilebilir. Çok ileri boyutlarda hastalarda titreme, ateş ve üşüme gibi bedensel bir takım sorunlar ortaya çıkabilir. Bu durum kişiden kişiye değişmekle beraber altından yatan bazı ciddi hastalıkların da habercisi olabilir.

Stresle İlgisi Var Mı?

Son zamanlarda hayatın her anının stres ile dolu olması pek çok kişinin yaşam niteliğini düşürmektedir. İş, ev ya da okul problemleri ile uğraşırken zamanı daha sağlıklı bir biçimde değerlendiremeyen kişiler bedensel bir takım sorunlar yaşayabilir. Bu problemlerden biri gece terlemesi olabilir. Kanser ve daha pek çok hastalığın en temel düşmanı olarak görülen stres faktörü, gün içerisinde ne kadar az yaşanırsa kişinin bedensel sağlığını o kadar az etkilemektedir. Bu yüzden gece terlemesinin, stres faktörü ile eş zamanlı olarak kendisini göstermesinin mümkün olabileceği unutulmamalıdır.

Uykuda Terleme
Uykuda Terleme

Günlük Terleme Miktarı Nedir?

“Gece terlemesi neden olur?” sorununu araştıran pek çok kişi esasında terleme miktarlarını diğer kişilerle kıyaslamak ister. Sonuç olarak yetişkin ve daha sağlıklı bireyin gece uyurken yaklaşık 500 – 1000 ml dolayında ter atması normal sınırlarda kabul edilir. Vücudun doğal yapısının bir gereği olan terleme, özellikle mevsimlerin değişikliğiyle beraber bireyleri olumsuz etkileyebilir. Her gün çarşaf veya kıyafet değiştirmek mecburiyetinde kalan kişiler bu durumdan kurtulmak için profesyonel bir hekimden destek almayı denemelidir.

Hangi Durumlarda Doktora Gidilmelidir?

Her gece terlemesi bir hastalık olarak görülmemelidir. Kişilerin evvela bu durumu hangi aralıklarla yaşadığı son derece önemlidir. Gece terlemesi bulunmayan ve bir gece uyandığında önemli ölçüde terlediğini gören kimselerin ertesi gün doktora gitmesinin bir anlamı yoktur. Bu durum öncelikle kişinin kendisi tarafından gözlemlenmelidir. Kişi kendisini ne kadar iyi gözlemlerse profesyonel doktor tarafından o kadar doğru yönlendirmeler alabilir. Tüm gece terlemeleri hastalık olarak görülmeyerek bu durumun altında yatan psikolojik faktörlerde akla gelmelidir. Gün boyu yaşanan stres ve üzüntülü bir olayın veya rüyada görülen kabusların da gece terlemeleri üstünde etkisi bir hayli fazladır. Kişilerin kullandıkları ilaçların içeriğinin gece terlemesine yol açabileceği de ayrıca araştırılmalıdır. Çok uzun süredir gece terlemesi sorunu yaşamakta olan kişilerin vakit kaybetmeden ilgili kişilerle görüşmeleri gereklidir. Bunun tam tersi ilk kez kendisinde gece terlemesi gören kimsenin ise durumu bir hastalık olarak nitelendirmemelidir. Ancak temkinli davranması önerilir.

Uykuda Terleme Sorunu
Uykuda Terleme Sorunu

Hangi İlaçlar Yol Açar?

“Gece terlemesi nasıl olur?” sorusu pek çok kişinin aklını kurcalayan ve merak edilen sorulardan birisidir. Hastalık yüzünden mi, ilaçlar yüzünden mi, yoksa stresle mi alakalı olduğu bu konudan muzdarip olan kimseler tarafından sıkça araştırılır. Peki gece terlemesi nasıl geçer ve bu durumdan rahatsızlık duyan kişiler terlemenin altında yatan sebepleri nerde aramalıdır? Gece terlemesinin sebeplerinden birisi olarak görülebilecek bir takım ilaçlar kişilerin bu durumdan yakınmalarına neden oluyor olabilir. Ateş düşürücüler, bazı ağrı kesiciler, antidepresan ilaçlar, tansiyon ilaçları, kanser tedavisinde kullanılacak olan bir takım ilaçlar gibi ilaçlar, kişilerin gece terlemesini artırabilir. Günlük terleme oranı aşıldığı anda kullanılacak olan ilaçların bu duruma sebep olabileceği düşünülebilir. Kişilerin gece terlemesi hangi doktor tarafından muayene edileceği konusunu düşündüğünde öncelikle akıllarına endokrin bölümü gelmelidir. Endokrin bölümü bazı devlet hastanelerinde direkt randevu ile muayene olunacak bir bölüm olmadığı için kişiler durumu dahiliye bölümü ile paylaşarak profesyonel doktorun kendilerini yönlendirmesini beklemelidir. Uzman doktor ile var ise, devamlı ve düzenli kullanılacak olan ilaçlar paylaşılmalı ve teşhis için yardımcı olunmalıdır. Kişiler rahatsızlığının öyküsünü doğru bir biçimde aktararak tedavisi için kesin çözüm bulunmasına katkı verebilir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Son Yorumlar