17.8 C
İstanbul
Çarşamba, Haziran 16, 2021
Ana SayfaSağlıkGrip ve Covid-19 Arasındaki Farkı Nasıl Anlarız?

Grip ve Covid-19 Arasındaki Farkı Nasıl Anlarız?

Covid-19 vakalarının arttığı şu günlerde sonbahardan kış aylarına da geçmiş bulunuyoruz. Kış aylarında grip ve Covid-19 arasındaki farkı nasıl anlayabiliriz, uzmanlar arasındaki farkı açıkladı.

Grip ve Korona da Damlacık Yoluyla Bulaşıyor!

Grip virüslerinin, Coronavirüs gibi insanlarda damlacık yoluyla bulaşabildiğinin açıklamasını yapan Doç. Dr. Elif Hakko, “Bu damlacıklar insanların ağız ve burunlarından çıkan damlacıklarla, yani hapşırma, öksürme, sümkürme hatta konuşma yoluyla bulaşabilir. Bu damlacıklar başka bir insan tarafından solunursa veya virüs olan kirli bir yüzeye temas edilip eller ağız, burun veya göze değdirilirse de virüs o kişiye bulaşabilir” açıklamasında bulundu.

Nefes Darlığı, Baş Dönmesi, Bulantı ve Kusma Gibi Belirtilere Çok Dikkat Edin!

Grip ve Covid-19 virüsünün ciddi sağlık sorunlarına neden olacağının açıklamasını yapan Doç. Dr. Elif Hakko sözlerine şu şekilde devam etti , “Her iki virüsün de ortak belirtileri ateş, öksürük, nefes darlığı, halsizlik, boğaz ağrısı, burun akıntısı veya tıkanıklığı, eklem ağrıları ve baş ağrısı. COVID-19 gripten farklı olarak ishal, mide bulantısı, kusma gibi belirtiler de gösterebilir. Bazı COVID-19 hastalarında ise koku ve tat kaybı, konsantrasyon bozukluğu ve bilinç bulanıklığı da görülebiliyor. COVID-19’un aslında vücuttaki tüm organları olumsuz etkilediği görülüyor. Bu belirtiler görüldüğünde bir sağlık kurumuna başvurup test yaptırarak gribe mi COVID-19’a mı yakalandığınızı netleştirmeniz önemli. Göğüs ağrısı, nefes darlığı, baş dönmesi ve şiddetli baş ağrısı gibi ağır şikayetleriniz varsa vakit kaybetmeden bir hastanenin acil servisine başvurmalısınız” dedi.

Covid ve Grip Farkları
Covid ve Grip Farkları

Her 2 Hastalık Sürecinde de Evde Kalın ve Kendinizi İzole Edin!

Her 2 hastalıkta da kendinizi evinizde tutmanın daha yararlı olabileceğini unutmayın. Sadece Grip olsanız bile kendinizi Ailenizden uzak kalabileceğiniz odanızda izole etmeniz sizin ve Ailenizin sağlığı açısından çok daha önemlidir.

  • Evden dışarı çıktığınızda maskenizi burnunuzu ve çenenizi örtecek şekilde takın.
  • Sık sık el yıkayın.
  • Her ortamda sosyal mesafeyi koruyun, insanlarla aranızda en az 3-4 adım mesafe olsun.
  • Ellerinizle ağzınıza, yüzünüze, gözünüze ve burnunuza dokunmayın.
  • Kalabalık ve kapalı ortamlarda mümkün olduğu kadar bulunmayın, hasta kişilerden uzak durun, temas etmeyin.
  • Temas ettiğiniz yüzeyleri düzenli olarak dezenfekte edin.
  • Elinize hapşırıp öksürmeyin. Kolunuzun iç kısmına veya bir peçeteye hapşırın veya öksürün.
  • Hastaysanız evde oturun.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Son Yorumlar