17.8 C
İstanbul
Çarşamba, Haziran 16, 2021
Ana SayfaSağlıkGüneşin Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Güneşin Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Güneşin Vücudumuza olan zararlarını ve vücudumuz için gerekli D vitamini sağladığı için ona olan ihtiyacımızı inceliyoruz. Güneşi daha iyi tanıyalım!

Güneşin Sağlığımıza ve Cildimize Etkileri

Gezegende büyük bir yıldız olan güneş, tüm canlılar için bir hayat kaynağı. Kemik sağlığını iyileştirmek, enerji depolanmasını sağlamak, iştahı dengelemek gibi olumlu yanları olsa da güneşin neden olabileceği sıcak çarpması, cilt yanıkları gibi olumsuz etkilerine karşı önlem alınmalıdır.

Önlem almak için, güneşte fazla bulunmamanız gerekmektedir. Uzun süre güneşte kalmanız, cildinizde yanıklara ve diğer olumsuz etkilere neden olabiliyor.

Yeterli Ölçüde Güneşte Durmamız, D Vitamini Almamız İçin Gereklidir!

Yaşam kaynağımız güneş D vitamini sentezlenmesinde, çocukların kemik gelişiminde ve cilt sağlığının iyileştirilmesinde etkilidir. Ancak vücuda enerji veren, cildin bronzlaşarak daha parlak ve gergin görünmesini sağlayan güneş ışınlarının ozon tabakasının incelmesiyle birlikte tehlikeli olmaya başladığı unutulmamalıdır.

Bu bakımdan güneş ışığından faydalanırken koruyucu ürünler kullanmamızda fayda var. Aynı zamanda sıcak havalarda güneş çarpması, sıcak bunalımı, cilt yanıkları, su kaybı gibi olumsuz durumlarla karşılaşmamak için vücudumuzdaki ısı artışına dikkat etmeli, kendimizi serinletmeli ve ter yoluyla su ve tuz gibi maddeleri kaybettiğimizde bunların geri kazanılmasını da sağlamalıyız.

Güneş ışığından bilinçli bir şekilde faydalanmak için öncelikle zararlarını öğrenmeniz ve bu zararları dikkate alarak güneşten korunmanız en doğrusudur.

Güneşin Faydaları
Güneşin Faydaları

Güneş Işınları Neden Zararlı?

Güneş, insanlar için her ne kadar enerji kaynağı olsa da güneş koruyucu ürünler kullanmadan güneşlenmek, uzun süre güneşlenmek ve vücudun terleme yoluyla kaybettiği olan su ve minerallerin takviyesini yapmamak olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Örnek vermek gerekirse:

 • Ultraviyole ışınları, sıcak hava ve yüksek nem nedeniyle; güneş yanıkları, sıcak bunalımı, sıcak çarpması, cilt kanserleri, katarakt meydana gelebilir.
 • Çocuklarda meydana gelen güneş yanıkları kalıcı hücre zararlarına neden olabilir.
 • Yetişkinlere ve çocuklara göre daha az terleyen bebekler sıcak basmalarına ve su kaybına karşı daha hassastır.
 • Çocuklarda güneş yanıkları bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olabilir.
 • Sıcak çarpması yüksek ateş, çarpıntı, sık solunum, ciltte kuruluk ve kırmızılık, şiddetli baş ağrısı bulantı, kusma ve şuur kaybı gibi belirtilerle kendini gösterebilmektedir.
 • Beyaz tenli ve cildi ince kişilerde, esmer ve kalın ciltli kişilere göre güneşin zararları daha fazla olabilmektedir.
 • Uzun süre güneşlenme güneş lekelerine neden olabilmektedir.

Güneş ve sıcak hava vücudunuzda birtakım kimyasal olayların gelişmesine neden olur. Solunum ve terleme yoluyla vücut 36 derecede kalmak isterken hava çok sıcak olduğunda terleme ve solunum vücudun ısı kaybetmesinde etkili olamamaktadır.

Sıcak Havalar ve Nem

Artan nem nedeniyle ter vücuttan atılamadığında vücut ısısı düşememekte, ter yoluyla tuz ve su kaybı yaşanabilmektedir. İşte bu durumda yukarıdaki sağlık sorunları ortaya çıkabilmektedir. Güneşten faydalanmak isterken sağlığınızdan olmamak için giysilerinizde, güneş koruyucu kremlerinizde ve beslenmenizde mutlaka atlamamanız gereken tüyolar vardır.

Güneşin Vücudumuza Faydaları!

Güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı önlem alırsanız, güneşin sağlıklı etkilerinden faydalanabilirsiniz. Güneş ışığının; D vitamini sentezlenmesi sağlamak, kemik sağlığını geliştirmek, bağışıklık sistemini güçlendirmek, beyin sağlığını korumak, vücuttaki fazla yağın atılmasını sağlamak ve dişleri güçlendirmek gibi önemli faydaları vardır. Güneş, vücutta D vitamini ihtiyacının yüzde 90’ını karşılamaktadır ve D vitamini kemik sağlığı için çok önemlidir.

Güneş ışınlarından en iyi şekilde faydalanmak istiyorsanız, öncelikle cilt tipinize ve güneşlenme sürenize uygun SPF değerinde bir güneş koruyucu krem kullanmalı, beslenmenize dikkat etmeli ve uygun giysiler giymelisiniz. Güneş ışığından faydalanırken;

 • Üzerinizde ince, açık renk, pamuklu giysiler olsa da güneş koruyucu krem kullanmalısınız.
 • Güneşte ve sıcak havada yoğun sıcak ve terlemenin etkisiyle sıcak bunalımı yaşamamak için sıvı almalısınız.
 • Etkili bir güneş koruması için güneş koruyucu kreminizi 2 saatte bir yenilemelisiniz.
 • Güneşlenme için sabah 10:00 ve 10.30, öğleden sonra ise 16.00-17.00 saatleri arasını tercih etmelisiniz.
 • Ultraviyole ışınlarından korunmak için bulutlu havalarda da güneş koruyucu kremler kullanmalısınız.
 • Sıcak çarpmasından ve gözlerinizi güneşten korumak için şapka ve güneş gözlüğü kullanmalısınız.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Son Yorumlar