20.8 C
İstanbul
Çarşamba, Haziran 23, 2021
Ana SayfaSağlıkHamile Kalmanıza Etki Edecek Faktörler

Hamile Kalmanıza Etki Edecek Faktörler

Çoğu kişi, bir bayanın yaşı ilerledikçe hamile kalma şansının azaldığını bilir; ancak en verimli (ve daha sağlıklı) seneler boyunca bile, yaşam biçimi seçimleri ve dış faktörler, bir bayanın daha sağlıklı bir bebek sahibi olma şansını etkileyebilir. Uzmanlar, “Hamilelik şansını artırmak isteyen bayanların yapacakları en iyi şeyleri ya da nelere dikkat etmeleri gerektiğini bilmediğini” söylüyor. Aşağıda, bir bayanın hamilelik şansını etkileyen faktörleri bulabilirsiniz.
 1. Obezite Uzmanlara göre fazla kilolu olmak hormon üretimini etkileyebilir ve bir bayanın hamile kalmasını zorlaştırabilir. 2009’da yapılan bir araştırma, 18 yaşlarında obez olan bayanlarda polikistik over sendromu (PKOS) gelişme olasılığının daha yüksek olduğunu ve doğurganlık ile alakalı sorunlar yaşadığını göstermiştir. PKOS, üreme çağındaki bayanlar arasında en yaygın hormonsal bozukluktur ve kısırlığın önde gelen nedenidir.
 2. Çok Zayıf Olmak Fazla kilolu olmanın doğurganlığı etkilediği gibi, yeterince kilolu olmamak da doğurganlığı etkiliyor. Vücut kitle endeksi çok düşük olmasına, açlık ve tokluk hissini kontrol eden hormon olan leptin eksikliği neden olabilir. Leptin hormonunun düşük olması, bir kadın regl olmamasına katkıda bulunmaktadır. Uzmanlar, “daha sağlıklı bir diyet ve orta seviye bir egzersiz ile ulaşılan daha sağlıklı kilonun korunması, bir bayanın hamilelik şansını artırmak için yapabileceği en önemli şeylerden birisidir” diyor.
 3. İlerleyen Yaş Bir kadın genelde 40’lı veya 50’li yaşlarda menopoza girdiğinde, artık yumurtlama yapamaz ve hamile kalamaz. Ancak her kadın menopoz öncesi dönemde, perimenopoz adı verilen ve yaş ilerledikçe yumurtlamayı azaltan bir dönemdedir.

Doğurganlığın hangi yaşta sona erdiğine dair kesin bir bilgi yoktur, ancak pek çok doktor 35 yaşından sonra hamile kalmanın gittikçe zorlaştığını söyler. Bu yaş her kadın için farklıdır; Bazıları daha erken perimenopoz dönemine girerken, bazıları ise 40’lı yaşları boyunca doğurganlığını koruyabilir.

 1. Anne Faktörü Bir bayanın hamilelik şansını etkileyen faktörlerden birisi de, annesinin kaç yaşında menopoza girdiğidir. Kadınlar genlerine bağlı şekilde belli miktarda yumurta ile doğarlar. Bu sebeple genetik faktör hamile kalma şansını etkileyebilir.
 2. Kimyasallar Maddeler 2013 senesinde yayımlanan bir çalışmaya göre çevre kirliliğine yol açan maddelere, böcek ilaçlarına ve endüstriyel bileşiklere maruz kalma, bir çiftin çocuk sahibi olma yeteneğini %29 oranında düşürebilir. Buna ilave olarak, 2015 senesinde yapılan bir araştırmada, 15 kimyasal maddenin erken menopoz ile ilişkisi olduğu tespit edilmiştir. Bu kimyasallar arasında, Poliklorlu bifeniller (PCB’ler) (1979 senesinde yasaklanan fakat eski ürünlerde hala vardır), üç zirai ilaç, ftalat plastik türleri (genelde kişisel bakım ürünlerinde ve parfümler ve tırnak cilaları gibi güzellik ürünlerinde bulunmaktadır) ve toksin furan (endüstriyel yanma sonucu ortaya çıkan bir üründür) yer almaktadır.
 3. Sigara İçmek Sigara içmek, anne karnında gelişen teknolojiyi teknolojiyi bir fetusa zarar verebilir, ancak asıl önemli olan bir bayanın hamile kalma şansını da büyük ölçüde etkilediğidir. ABD Üreme Sağlığı Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre, sigara içmek tüm kısırlık vakalarının %13’üne neden olmaktadır. Buna ilave olarak, 2014 senesinde yapılan bir çalışmada, bir bayanın sigara içmesinin oğullarının baba olma şansını bile etkilediği tespit edilmiştir.

Doktorlar, sigara dumanının hormonları bozduğunu ve hem erkeklerde hem de bayanlarda DNA’ya hasar verdiğini belirtiyor. Ayrıca sigara içmeyen ancak pasif içici olan bayanların da, endokrin işlevinin bozulduğu ve önemli doğurganlık problemleri yaşayabildiğini söylüyorlar.

 1. Alkol Kullanmak Doktorlar, haftada birkaç kadeh içkinin doğurganlığı etkileyeceğine dair bir kanıt bulunmamakla beraber, aşırı alkol kullanımının bayanlarda yumurtlama problemlerina neden olabileceğini söylüyor.

Hamile kalmak istiyorsanız, muhtemelen alkol almayı bırakmanız gerektiğini biliyorsunuzdur. Gebelik öncesi ve gebeliğin erken aşamalarında alkol kullanan bayanların prematüre doğum olasılığı riskinin daha yüksek olduğu düşünülmektedir. Hamileliğin ilerleyen zamanlarında alkol kullanmanın, güvenli olup olmadığı veya bebeğe zarar verip vermediği konularında ise henüz kesinleşmiş bilgiler yoktur.

 1. Emzirme Emziren bayanların hamile kalmayacağı bir efsanedir, ancak emziren bayanın diğer bir çocuğu düşünmekte güçlük çekebileceği doğrudur. Doktorlar, emziren bayanların hamile kalma olasılığının düşük olduğunu ancak imkansız olmadığını söylüyor. Bu sebeple eğer diğer bir çocuk düşünmüyorsanız, muhakkak diğer bir doğum kontrol yöntemi daha kullanılması gerektiğini belirtiyor.
 2. Aşırı Egzersiz Yapmak Egzersiz yapmak formda, kuvvetli ve enerji dolu olmanızı sağlar. Bunların tümü hamilelik şansını artıran faktörlerdir. Ancak doktorlar, aşırı egzersiz yapmanın yumurtlama üstünde olumsuz bir etkisi olabileceğini belirtiyor. 2012’de yapılan bir araştırmada, haftada beş saatten fazla ağır egzersiz yapmanın, hamile kalma şansını düşürdüğü tespit edilmiştir.

Doktorlar, doğurganlık ile alakalı potansiyel bir sorunun en önemli belirtisinin, adet döngüsünde yaşanan bir değişiklik olabileceğini belirtiyor. Adet döneminin öncekilere göre daha hafif veveyaha kısa sürdüğünü fark ederseniz, doğurganlığınız ve sağlık durumunuz hakkında doktorunuzla konuşmalısınız.

Egzersiz ve Hamilelik
Egzersiz ve Hamilelik
 1. Doğum Kontrol İğneleri Doktorlar, hormonsal doğum kontrol yöntemlerinin çoğunun kullanımı bırakıldığında, bir ay içinde hamile kalınabileceğini söylüyor. Bunun tek istisnasının ise doğum kontrol iğnesi Depo Provera olduğunu belirtiyor. Depo Provera enjeksiyonu 12-14 hafta boyunca etkilidir ve hamile kalmayı önler. Bazı bayanlar bu dönemden bir ay sonra hamile kalabilirken, bazı bayanlarda ise bu süre bir yıla kadar çıkabilir. Doktorlar hamile kalmak isteyen bayanların, doğum kontrol iğnesi kullanmayı hamile kalmayı planladıkları tarihten birkaç ay önce bırakmalarını öneriyor.
 2. Tiroid Bozuklukları 2015 senesinde yapılan bir çalışma, tiroid rahatsızlıklarının gebelik problemlerina katkıda bulunabileceği yönündeki teoriyi desteklediğini göstermiştir. Bu sebeple, gebe kalma problemi olan bayanlara aşırı ya da yetersiz tiroid sorunu olup olmadığının anlaşılması için test yaptırmaları önerilmektedir.
 3. Kafein Bazı çalışmalar, kahve bağımlısı bayanların hamile kalma konusunda sorunlar yaşayabileceğini gösteriyor. 2011 ve 2012 senelerinde yapılan iki farklı çalışma, günde beş ya da daha fazla fincan kahve içmenin bir bayanın döllenme şansını yarıya düşürdüğü tespit edilmiştir. Ancak bazı çalışmaların sonuçları ise kafeinin doğurganlık konusunda hiçbir rol oynamadığını öne sürmüştür. Her iki durumda da, hamile kalmak için uğraşıyorsanız günde 200 miligramdan fazla kafein almamaya dikkat etmeniz gerekli olduğu önerilmektedir.
 4. Sağlık Sorunları PKOS, endometriozis (çikolata kisti) ve rahim miyomları gibi sağlık problemleri, bir bayanın hamile kalma olasılığını ya da başarılı bir hamilelik süreci geçirmesini etkileyebilir. Bağışıklı sistemi bozuklukları olan bayanlarda ise, döllenmiş yumurtayı ya da eşinin spermini reddetme gibi durumlar görülebilir. Doktorlar, çoğu durumda bu sağlık problemlerinin belirtilerinin iyi yönetilmesi ve tedavi edilmesi halinde hamile kalınabileceğini ve daha sağlıklı bir bebek sahibi olunabileceğini belirtiyor.
Polikistik Over Sendromu (PKOS)
Polikistik Over Sendromu (PKOS)
 1. Cinsel Sağlık Geçmişi Klamidya ve gonore (bel soğukluğu) gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, pelfik inflamatuvar hastalığa neden olabilir ve kadında seneler sonra bile doğurganlık sorunlarına neden olabilir. Klamidya, herhangi bir belirti göstermeden bir bayanın fallop tüplerine (yumurtalık kanalları) zarar verebilir ve pek çok kadın hamile kalmakta zorlanana kadar hastalığı olduğunu bilmeyebilir.

Doktorlar, vajinal enfeksiyonların doğurganlık üstünde bir etkisinin olmadığını da özellikle belirtiyor.

 1. Stres 2014 senesinde yapılan bir çalışmada, stresle bağlantılı bir enzim düzeyinin yüksek olduğu bayanların hamile kalmalarının daha zor olduğu tespit edilmiştir. Araştırmacılar, bu çalışmanın tek başına stresin doğurganlık sorunlarına neden olduğunu göstermediğini, ancak birkaç aylık bir süre boyunca hamile kalmaya çalışan bayanların çoğunun stres sorunu olduğunun tespit edildiğini belirtiyor.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Son Yorumlar