24.4 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 21, 2021
Ana SayfaSağlıkHamilelikte Kasık Ağrısı Olur Mu?

Hamilelikte Kasık Ağrısı Olur Mu?

Gebeliğin güzel yanları olduğu kadar kötü yanları da vardır. Bunlardan birisi gebeliğin ağrılı geçmesidir. Gebelikte kasık ağrısı çoğu gebede görülür. Peki hamilelik belirtilerinde kasık ağrısı olur mu? Kasık ağrısı pek çok nedenden kaynaklanabilir. Bunlardan bir tanesi de hamileliktir. Genellikle ilk trimester da görülür. Hamileliğin altıncı ve sekizinci haftalarında yumurta hücresini rahim hücresine yerleşmesi ya da rahim hücresinin büyüyor olması nedeniyle ağrı hissedilebilir. Hamileliğin son aylarında da yani üçüncü trimesterda da görülebilir. Bu dönemde oluşan ağrı çoğu zaman yalancı doğum sancısı olarak kendini gösterir. Gaz sancısı, rahimin büyümesi, doğuma hazırlık ya da sadece bebeğin büyüyor olması gibi zararsız sancılar da olabilir. Düşük tehdidi ve enfeksiyon gibi tehlikeli sebepleri vardır. Bu durumda kadın doğum uzmanlarından yardım almak gerekir.

Kasık Ağrısı Neden Olur

Gebelikte Kasık Ağrısı Nedenleri

Gebelikte kasık ağrısı sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Yukarıda saydığımız nedenler kasık ağrısı sebepleri olarak gösterilebilir. Kasık ağrısı ile birlikte ateş, ishal, baş ağrısı, kanama, vajinadan sıvı gelmesi, idrarda yanma hissi ya da idrarda kan görülmesi gibi belirtiler hayati önem taşır. Bununla birlikte; bir ultrason yardımıyla bebeğin kalp atışlarının duyulması, gebeliğin kaçıncı haftasında olunduğu, vajinal kanama durumu, bebeğin iyilik hali gibi belirtileri de göz önünde bulundurulmalıdır.

Doktor Nasıl Muayene Eder?

Kasık ağrısı olan gebeleri değerlendiren doktor, detaylı klinik muayene, detaylı ultrason ve bazen gerekli durumlarda kan ve idrar tetkikleri isteyebilir. Eğer Vajinal kanamanız ya da vajinadan su gelmesi durumlarınız varsa doktorunuz bu durumda Vajinal muayene yapabilir. Vajinal muayene ultrason çubuğu ile yapılır ve vajinaya bakılır. Tehlikeli gibi görünse de aslında tamamen sağlıklıdır. Çoğu gebe bu ultrason cihazından korkabilir. Bebeğe zarar verir diye ama hiçbir zararı yoktur. Karından ultrason da görülmeyen gebelikler vajinal ultrasonla rahatça görülür. Yine de vajinal muayene gerektiğinde doktorunuzdan detaylı bilgiler alıp endişelerinizi giderebilirsiniz.

Ultrasonik muayene ile hem bebeğinizin sağlık durumunu hem de böbrek taşı kist gibi kasık ağrısının diğer nedenleri hakkında bilgi edinilir. Hekiminiz bu verilere dayanarak size en uygun tedavi uygulayacaktır. Bu durumda hekim seçimi son derece önemlidir. Size konu hakkında detaylı bilgi verecek sabırlı ve sakin olacak bir hekim olması sizi bir nebze de olsa rahatlatabilir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Son Yorumlar