24.4 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 21, 2021
Ana SayfaAşk ve ilişkilerHayır Diyebilmenin Gücü

Hayır Diyebilmenin Gücü

Merhaba değerli okurlarım,

  • Gerçekten hayır diyebiliyor musunuz yada şöyle sorayım size gerçekten özgür müsünüz?
  • Size göre özgürlük nedir. Nasıl yaşarsanız yada nasıl hissederseniz özgür olduğunuza inanırsınız?
  • Mesela yaşamınızda karar alırken sadece kendinizi mi düşünürsünüz yoksa başkalarını da düşünür müsünüz?
  • Kaybetmekten korkar mısınız? Özellikle kaybetmekten korktuğunuz insanlar var mı?
  • Sınırlarınız var mı? Ne kadar sınırlarınızın arkasında duruyorsunuz? Yoksa kurban rolüne bürünmek daha mı kolay geliyor size?


Hayır Diyebilmek
Hayır Diyebilmek

Hayır Diyebilmenin Gücü

Bazılarınızın kurban rolü mü, diye sorduğunu duyar gibiyim. Kurban rolü başkasının başına gelenleri kendi başına gelmiş gibi gösterip kendini suçlamaktır. Örnek vermek gerekirse, yapmanız gereken bir iş vardır. Ve eşiniz yada ailenizden birisi sizi çok üzmüştür, sinirlendirmiştir. Ve sizde sinirden ne yapacağınızı bilmediğiniz için işinizi yapmamışsınızdır yada ertelemişsinizdir. Daha sonrasında ise “o beni sinirlendirmeseydi” tarzı şeyler söyleyerek kendi kafanızı boşu boşuna dolduracaksınız. Ayrıca karşı tarafı suçlarsınız ve böylece daha çok kızgınlaşırsınız. Belki kendinize kızar belki de acırsınız kendinize. Bu ve bunun gibi durumlar sizin özgürlüğünüzü kesinlikle kısıtlayacaktır. Bu duruma engel olmak da sizin elinizde.

Şunu unutmayın ki her zaman kurban rolüne bürünmek ya da korku içerisinde yaşamak başka deyişle hayır diyemediğiniz her durumda, kişisel sınırlarınızın ihlal edilmesine izin vermiş olup, kurban psikolojisine daha da gömülürsünüz ki buda sizi özgür kılmaz.

Özgürlük ve kendine güvenmek, yaşam kalitesini yükseltmesinin yanı sıra sosyal ilişkilerinizden tutun özel ilişkilerinize, ev yaşamanızdan iş yaşamınıza kadar bütün alanlarda kendiniz ile ilgili ne varsa, bütün çatışmalarınız ve çekişmelerinizi çözümlemiş ve onarmış olursunuz. Şunu unutmayın sevgili okurlarım bir kişi başkası ile çatışırken dahi sadece kendisiyle kavga ediyordur demektir.

Bugünlük bu kadar. Sevgi ile mutlu ilerleyin.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Son Yorumlar