20.8 C
İstanbul
Çarşamba, Haziran 23, 2021
Ana SayfaSağlıkHer Gün Bal ve Tarçın Tüketirseniz Ne Olur?

Her Gün Bal ve Tarçın Tüketirseniz Ne Olur?

Bal ve tarçın popüler bir tatlandırıcı ve kıymetli bir baharattır. Tıp bilimi, çeşitli koşullar için tıbbi tedaviler olarak hem bal hem de tarçından yararlanmaktadır. Ayrı ve beraber tarçın ve balın neler yapabileceğini görünce şaşıracaksınız.

Bal Faydaları
Bal Faydaları

Kilo Kaybı

Günde bir kaşık tarçın ve bal alın, sıcak suya daldırın, aç karnına için ve kilogram vermenin keyfini çıkarın.

Egzersizin artmasını ve diyetin geliştirilmesini içermeyen çoğu kilogram verme planında olduğu gibi, Tarçın / Bal diyet planı gerçek olamayacak kadar iyi geliyor.

Düşük Kalp Hastalığı Riski

Bunun bilimsel bir kanıtı var! Tarçın ve bal kalp hastalığı gibi hastalıklarda kronik iltihapla savaşır. Tek başına bal ve tarçın, “iyi” HDL kolesterolü arttırırken “ kötü” LDL kolesterol ve trigliserit seviyelerini düşürdüğü gösterilmiştir. Bunları bir arada yemek, laboratuvar farelerinde kan basıncını düşürmüştür. Hem tarçın hem de bal, kalbe kan akışını artıran ve kan pıhtılarını önleyen antioksidanlarla doludur. Antioksidanlar ayrıca diğer olumlu sağlık etkilerine sahiptir.

Yaraları İyileştirir

Bal, tarihsel olarak yaraları tedavi etmek için kullanılmış ve araştırmalar da bunu ispatlamıştır. Sadece hem bal hem de tarçın anti-bakteriyeldir ve enflamasyonu azaltır. Tarçın ve Manuka balı için beraberce en heyecan verici kullanımlardan biri diyabetik ayak ülserlerinin tedavisidir. Bunların iyileşmesi çok zordur ve sıklıkla antibiyotiğe dirençli parazitler tarafından enfekte edilir. Araştırmalar bal ve tarçın yağı karışımının, enfeksiyonları uzak tutarken ülserlerin iyileşmesine çok etkili olduğunu ortaya koyuyor.

Kan Şekerini Düşürür

Diyabetik ayak ülserlerinin tedavisi ile beraber tarçın ve bal, şeker hastalığının önlenmesine yardımcı olur ve şeker hastalarında kan şekerini düşürür. Tarçın açlık kan şekerini azaltır ve insülin duyarlılığını arttırır.

Balın, şeker hastalarının kan şekeri seviyeleri üstünde daha az etkisi vardır. İkisini beraber tatlandırıcı olarak kullanmak, şeker hastalarının kan şekerini kontrol etmede yardımcı olabilir.

Parkinson ve Alzheimer Gelişimini Yavaşlatır

Alzheimer ve Parkinson gibi korkunç nörodejeneratif hastalıklar tarçınla yavaşlatılabilir. Tarçın beyinde protein birikmesini engelliyor, nöronları ve hastalıkların ayırt edici fonksiyonları olan diğer beyin fonksiyonlarını koruyor. Bu araştırmalar fareler üstünde yapılıyor. İnsanlar üstünde çalışmalar henüz bulunmuyor.

Anti-Kanser Özellikleri

Laboratuvar hayvanlarında tarçın özlerinin kanser hücrelerinin ve tümörlerin büyümesini önleyebileceğine dair göstergeler bulunuyor .

Tarçın, kolon kanserine bağlı enzimleri detoksifiye edebilir ve daha fazla büyümeye karşı koruyabilir. Hem tarçın hem de bal antioksidanları yüksek olduğundan bunlar kolon kanserine karşı koruma sağlayabilir.

Öksürük ve Soğuk algınlığı

Bal dekstrometorfandan daha etkili bir öksürük önleyicidir. Tarçın ayrıca anti-bakteriyel ve anti-fungal özelliklere sahiptir, bu nedenle bir kaşık tarçın ve bal alarak soğuk algınlığına karşı savaş açabilirsiniz.

Bununla beraber, çoğu soğuk algınlığı virüslerden kaynaklandığı için, özellikle etkili olmayabilir.

Sonuç

Bal ve tarçın kesin sağlık etkilerine sahiptir. Sadece birkaç faktörün farkında olun. Birincisi, iki çeşit tarçın var. Seylan ve Kasia

Kasia, düşük kalitede olduğu kabul edilir, marketlerde satılır ve yüksek doz kumarin içerir. Kumarin, yüksek dozlarda zararlı olabilir. Bununla beraber, Fito-farmasötik sağlık yararları sağlamayı başaran aktif maddeler bu türde çok daha fazla.

İkincisi, aldığınız bala şeker ya da yüksek fruktozlu mısır şurubu karıştırılmış olabilir. Bu sağlık özelliklerini ve herhangi bir kilogram verme potansiyelini öldürme eğilimindedir. 12 ayın altındaki çocuklara çiğ bal (ya da herhangi bir bal) vermeyin.

Bal ve tarçın lezzetli bir kombinasyondur, bu nedenle ılımlı tadını çıkarın.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Son Yorumlar