19.3 C
İstanbul
Pazar, Haziran 13, 2021
Ana SayfaSağlıkHorlama Sorunu ve Doğal Çözümleri

Horlama Sorunu ve Doğal Çözümleri

Horlama çoğu insanın partneriyle olan ilişkisi dahil birçok sorun yaratmaktadır. Horlama dediğimiz şey burun kanallarının tıkanmasıyla oluşan bir tür hastalıktır. Vücut sağlığına zararı yoktur. Yalnızca rahatsız edici bir ses ile dışarı çıkar ve ağız yoluyla ses etrafa yayılır. 

Horlama Neden Olur

Horlama Neden Olur?

Horlamaya iyi gelen doğal kür tarifinden önce horlamanın nedenleri konusunda bilgi vermek ve birkaç konuya değinmek istiyoruz. Horlama genellikle mukus adı verilen burun içindeki temizleyici sıvı birikiminin bir sonucudur. Mukus, öncelikle solunum yollarında birikerek normal nefes almayı önler ve horlamaya neden olur. Dahası, horlama astım, alerji, sinüs enfeksiyonu veya burun tıkanıklığı gibi diğer bazı faktörler nedeniyle de ortaya çıkabilir. Bunun dışında, bazı ilaçların horlamaya neden olabileceği gibi sadece kalıtsal bir durum da olabilir.

Horlama Sorununa Neler Sebep Olur?

Horlamaya neden olan en önemli sebeplerden birisi şişmanlıktır. Bu nedenle, yatağa gitmeden önce aşağıdaki yiyeceklerden kaçınılması önerilir:

  • Kızarmış gıdalardan uzak durulmalı
  • İşlenmiş gıdalar tüketilmemeli
  • Sindirimi zor süt ürünlerinden kaçınılmalı
  • Ağır unlu gıdalar yenmemeli
  • Alkol tüketiminden vazgeçilmeli
  • Çikolata yemekten kaçınılmalı

Horlamaya Ne İyi Gelir?

Horlamayı doğal yollardan azaltacak ve önleyecek ilaç meyve suyudur. Meyve suyu sıkma yöntemi sıklıkla kullanılır ve çok faydalıdır. Bu yöntem için kullanılan malzemeler organik olmalıdır. Doğal bir bağışıklık güçlendirici ve bir besin sağlayıcıdır. Dahası, tedavi basit ve kolaydır. Hava yollarını tıkayan mukusu ortadan kaldırarak horlamadan kaliteli bir gece uykusu sağlar.

Horlamaya Karşı Meyve Suyu Tarifi

Malzemeler:

  • 2 elma
  • 2 havuç
  • 1 limon
  • 1 parça zencefil

Not: Daima organik malzemeler kullanın.

Hazırlanışı ve Kullanılışı:

Tüm malzemeleri katı meyve sıkacağından geçirin. Yatmadan birkaç saat önce bu suyu içmelisiniz.

Horlamayı Önlemek İçin Yan Uyuyun

Sırt üstü uyuma alışkanlığı horlamayı tetikleyen sebeplerden birisidir. Sırt üstü uyurken dilinizin tabanı boğazınızın arka kısmını kapatır ve nefes alırken zorlanmanıza neden olur. Bu zorlanma da horlamaya sebebiyet verir. Yan tarafınıza doğru uyursanız horlama gerçekleşmez ve daha rahat nefes alarak kaliteli bir uyku çekersiniz.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Son Yorumlar