24.4 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 21, 2021
Ana SayfaTeknolojiİklim Değişikliği İlgili Bilmeniz Gerekenler

İklim Değişikliği İlgili Bilmeniz Gerekenler

İklim değişikliği etkilerini bütün dünyada gösteriyor ancak onu hafifletmek ve ona uyum sağlamak amacıyla hala etkili bir araca sahibiz: doğanın kendisi! Bugün doğayı korumak, gelecek nesiller için çok daha iyi bir dünya manasına geliyor. İklim değişikliğiyle ilgili gerçekleri paylaşın ve farkındalık yaratmaya yardımcı olun.

İklim Değişikliği ile İlgili Gerçekler

Milyon Başına 416 Parça

Mayıs 2020 itibariyle atmosferimizdeki karbondioksit (CO2) konsantrasyonu insanlık tarihinin en yüksek seviyesine ulaştı.

2019 Rekor Kıran İkinci En Sıcak Yıl Oldu

NASA verileri, 2019’daki ortalama global sıcaklıkların, 20. Yüzyıl ortalamasından 0.98 derece daha sıcak olduğunu göstermektedir. Hatta 1880-2019 seneleri arasında tutulan kayıtlara göre en sıcak 5 sene 2015’ten bu yana gerçekleşti.

Emisyonların %11’i

İnsanların neden olduğu tüm global sera gazı emisyonlarının % 11’i ormansızlaşmadan kaynaklanmaktadır.

Doğa, Kullanılmayan Bir Çözümdür

Tropikal ormanlar, karbon depolamasında inanılmaz derecede etkilidir ve en kötü iklim değişikliği senaryolarını engellemek için gerekli olan hafifletme eyleminin en az üçte birini sağlarlar. Ancak doğa temelli çözümlere tüm iklim değişikliği çözümlerine harcanan paranın sadece %3’ü harcanıyor

İklim değişikliğiyle mücadele etmek için geçim kaynaklarını iyileştirmek Bozulmuş ormanları yeniden oluşturmak gibi doğal iklim çözümleri, harcanan her milyon dolar başına 39 iş olanağı yaratabilir. Bu, petrol ve gaz endüstrisinden altı kat daha fazla bir iş yaratma oranıdır.

10 Kat Yatırım Getirisi

Kabaca 3,2 milyar insan dünya genelinde toprak bozulmasından etkilenmektedir. Restorasyon kritik ve uygun maliyetlidir. Restorasyona yatırılan her 1 Amerika doları, ortalama olarak bu miktarın 10 katı fayda sağlar

800 000 000 İnsan

Dünya nüfusunun % 11’i şu an için kuraklık, seller, sıcak hava dalgaları, aşırı hava olayları ve deniz seviyesindeki yükselme gibi iklim değişikliği etkilerine karşı savunmasızdır.

Kıyı ‘mavi karbon’ ekosistemleri kritik öneme sahiptir Dünyadaki ormanların yalnızca %0,7’si kıyı mangrovlarıdır ve hektar başına tropikal ormanlardan 10 kat daha fazla karbon depolarlar.

Her Yıl 800.000 Hektar Kaybediliyor

Mangrovları bu oranda kaybetmeye devam edersek, önümüzdeki yüzyılda bütünüyle kaybolabilirler. Bu kayıp, kıyı toplulukları için aşırı hava şartlarına karşı önemli bir tamponun kaybolmasına ve atmosfere daha çok karbondioksit salınmasına neden olur

Doğayı Korumak Çok Daha Hesaplı

Ekosistemleri korumak, genelde insan yapımı müdahalelerden daha maliyet etkindir. Maldivler’de, doğal mercan resifinin korunması, 10 senelik bakım maliyetlerinden sonra bile, kıyı koruması için bir deniz duvarı inşa etmekten dört kat daha hesaplıdır

189 Ülke

Küresel ısınmayı sınırlamayı ve kısmen doğayı koruyarak iklim değişikliğine uyum sağlamayı kabul etmiş olan Türkiye de dahil 189 ülke, 2015 Paris İklim Anlaşmasını imzalamıştır.

Bonus Madde: Yıllık 140 Milyar Amerika Doları

İnsanlığın ısınan dünyaya uyum sağlaması için gerekli olan değişiklikleri yapması için gerekli olan miktar senelik 140 milyar Amerika dolarıdır. Çok fazla gelebilir ancak global GSYİH’nın %0,1’inden azdır.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Son Yorumlar