16.8 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 14, 2021
Ana SayfaModaİspanyol Paça Yeniden mi Geliyor?

İspanyol Paça Yeniden mi Geliyor?

Daha sürdürülebilir bir hayat için ikinci el alışveriş yapanların sayısı hızlı bir biçimde artarken eş zamanlı olarak moda dünyası da retro görünümleri karşımıza çıkarmaya başladı. Retro giyim tarzı son zamanlarda o kadar fazla tercih edildi ki her marka kendi retro ürünlerini çıkarmaya başladı. Öyle ki şuan piyasada olan en önemli giyim markaları, retro kıyafetler için ayrı bir kategori açmış durumda. Retro kıyafetlerin bu kadar tercih edilmesi ise tamamen modanın değişmiş olması. Yani eskiye dönüyoruz diyebiliriz. Podyumlarda ve sokaklarda karşımıza çıkan bu vintage görünümler evrensel olarak çağdaş bir stil hareketinin beraberinde bir ayrım işareti olarak karşımıza çıkıyor. Ama özellikle İspanyol paça pantolonların sahibi olduğu yeni çekiciliğinin arkasında ne var ve şimdi onları kimler giyiyor?

Eski Moda Retro
Eski Moda Retro

Bilmeniz Gerekenler

1970’lerin bu iddialı pantolon modeli Paris Moda Haftası’na damgasını vururken, şehrin defile alanına dönen sokak ve kaldırımları, İspanyol paça pantolonların nostaljik yorumlarına hizmet ettiler. Yeni neslin yorumlamalarıyla beraber de, cinsiyetsiz bir kıyafet dolabı yaratmak için disko dönemi klişelerini aşıyor.

Bu, sosyal normları bozmanın norm haline geldiği son on senenin özgür ruhlu zihniyetinin ürünü olan bir trend. Podyumda Y/Project, Charlotte Knowles ve Nensi Dojaka’da örnekleri görülen bu pantolonlar yüksek modanın bir parçası olurken, Victoria Beckham ve Balmain’de ise ultra parlak versiyonları ile geçmişe dönüş yaşatıyor.

Kimler Giyiyor?

Danimarkalı model Mona Tougaard, bootcut kesim kot pantolonuna 1990’ların imzasını atarken, Arjantinli podyum yıldızı Mica Argañaraz 1970’lerin havasına günlük terzilikle buluşturuyor. Ayrıca, görünür iç giyim trendine bir selam vererek, düşük belli bootcut pantolonların çekiciliğini tek başına artıran Sculy Mejia’nın 2021 İlkbahar/Yaz Versace defile görünümüne de hayran olmamak elde değil.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Son Yorumlar