19.3 C
İstanbul
Çarşamba, Haziran 16, 2021
Ana SayfaSağlıkKarıştırılması Tehlikeli Malzemeler

Karıştırılması Tehlikeli Malzemeler

İstenilen sonuca ulaşmak için temizlik ürünlerini birbiriyle karıştırarak kullanmış olduğumuz vakitler da olmuştur. Ancak bunu gerçekleştirirken iki kere düşünmekte fayda var. Çünkü, bazı temizlik malzemelerini karıştırınca, istenmeyen hatta tehlikeli olabilecek durumlar ortaya çıkabiliyor. Şimdi size hangi temizlik malzemelerinin birbiriyle karıştırılmaması gerektiğini listeleyeceğiz. Unutmayın, dikkatli olmakta daima yarar var. Bu bilgileri aklınızın bir köşesine not edin.

Karıştırılması Tehlikeli Olan Maddeler

Zararlı Maddeler
Zararlı Maddeler

Amonyak ve Çamaşır Suyu

Bu iki ev temizleme ürününün birleşimi zehirli kloramin buharı yaratabilir. Buharı solursanız solunum sorunları ve boğaz yanmalarına neden olabilir. Herhangi bir kazayı engellemek için onları karıştırmadan önce temizlik ürünlerindeki etiketleri okuduğunuzdan emin olun.

Sirke ve Çamaşır Suyu

Asidik bir ürünü çamaşır suyuyla karıştırdığınızda toksik klor ve kloramin buharı açığa çıkartır. Bu, muhtemelen akciğerlerinizde ya da gözlerinizde kimyasal bir yanmaya neden olabilir.

Hidrojen Peroksit ve Sirke

Hidrojen peroksit ve sirke birleştirildiğinde, perasetik asit ya da korozif asit oluşur. Yüksek konsantrasyonlarda cilt, göz, boğaz, burun ve akciğerlere zarar verebilen bir tahriş edici madde oluşturabilir. Bu iki ürün aynı yüzeyde kullanılabilir ancak aynı kapta beraber karıştırılamazlar.

Saf Alkol ve Çamaşır Suyu

Bu iki ürünün karıştırılması kloroform oluşturur. Düşük kloroform seviyelerine maruz kaldığınızda baş dönmesi ya da mide bulantısı olabilir. Daha yüksek seviyeler sinir sistemi, gözler, akciğerler, cilt, karaciğer, böbrekler ve hatta ölümle sonuçlanabilir.

Klozet Temizleyicisi ve Çamaşır Suyu

Eğer çamaşır suyunu bir tuvalet klozet temizleyicisi ile karıştırırsanız, solunum problemlerine ve gözleri sulandıracak toksik dumanlar salabilir.

Farklı Tıkanıklık Açma Ürünleri

Lavabo veya küvet giderleri sık sık tıkanır ve bunları açmak için doğal ürünler değil de kimyasal ürünler kullanıyorsanız, farklı ürünleri aynı anda kullanmayın. İki farklı gider temizleyicisinin karıştırılması, klor gazı salınmasına neden olabilir.

Birlikte Kullanmanızda Yarar Olan Farklı Ürünler

Çamaşır Deterjanı ve Sirke

Çamaşır deterjanı bölümüne bir fincan sirke ekleyerek ekstra pek çok avantaj elde edebilirsiniz. Sirke bakterileri öldürür, giysilerinize taze bir koku verir, tüylenmesini engeller ve parlaklaştırır.

Çamaşır Yıkama Deterjanı ve Karbonat

Beyaz çamaşırların daha beyaz olmasını sağlarken, renkli çamaşırların da renklerini daha parlak yapar.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Son Yorumlar