17.8 C
İstanbul
Çarşamba, Haziran 16, 2021
Ana SayfaTeknolojiKartınız Çalınır veya Kaybolursa Yapılması Gerekenler

Kartınız Çalınır veya Kaybolursa Yapılması Gerekenler

Kredi kartı ve banka kartı olan ve aktif olarak kullanan kişiler gayet iyi bilir ki; nakit paraya kıyasla kart kullanmak kişiye daha fazla güven hissettirmektedir. Peki nasıl oluyor bu güven duygusu?

Misal kalabalık bir AVM içerisinde dolaşırken bir an telefonunuz çaldı ve elinizi cebinize atıp telefonunuzu çıkarırken farkında olmadan paralarınız düştü. Muhtemelen çoğumuzun eve döndüğünde fark edeceği bu tatsız mesele peşinden gelen irtibat kaynağı bulma, kamera kaydı talebi vs. gibi işlemler ile bir hayli can sıkacaktır. Ya da kalabalık bir metro yolculuğu yaparken farkında olmadan cüzdanınızın çalındığını fark etmeniz oldukça sinir bozucu bir koşuşturmacaya sebep olacaktır. İşte kredi veya banka kartı kullanmak kişilere bu açılardan çok büyük avantajlar sağlamaktadır.

Nitekim bu kartlar içerisinde her ne kadar yüklü miktarda paranız olursa olsun, bütün kontroller sizin elinizdedir. Çünkü dijital bir ağa bağlı olarak çalışan bu sistemler sizin çağrı merkezi aracılığıyla en ufak bir talimatınız ya da mobil uygulamalar üzerinden tuşlama yapmanız ile her şey kontrol altına alınacak ve siz de kendinizi güvende hissedebileceksiniz.

Peki aynı talihsiz vakalar kart taşıyor olduğunuz bir halde başınıza geldi ise? Yani herhangi bir ortamda avm, kapalı çarşı ya da bir metro sırasında kartınızı düşürmüş yahut da çalınmış olduğunu fark ettiğinizde içinizi rahatlatacak olan bu kolay yöntemler nelerdir?

Kredi Kartı İşlemleri

Kartınız Çalınır veya Kaybolursa Yapılması Gereken Yöntemler

Öncelikle panik yapmamanızı ve sakinliğinizi korumanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü bu tarz olaylar yaşandığında panik yapan kişiler farkında olmadan büyüyen bir talihsizlik zincirine sebep olmuş oluyor.

Bankanıza ait bir mobil uygulama var ise ona giriş yapın. Gerekli bilgileri girip, uygulama ana sayfasına eriştikten sonra kartlarınızı görüntülediğiniz açılır menü üzerinden kart ayarlarınıza gelin. Bu menüden işlem yapmak istediğiniz kartınızı seçin ve kartı geçici olarak mı kapatmak isterseniz yoksa kartı iptal mi etmek istersiniz? Bu noktada seçiminizi yapıp onaylayın. İşte bu kadar basit.

Mobil uygulama alternatifi olmayan banka müşterileri için temel bir yöntem de çağrı merkezi ile iletişim kurmak olacaktır. Bankanızın iletişim numarasını aradıktan sonra telesekreterin yönlendirmeleri doğrultusunda tuşlamalar yaparak ya da müşteri temsilcinize bağlanarak da kartınız ile ilgili gerekli talimatları verebilir ve sakin bir şekilde yeni kartınızın gelmesini beklerken, günlük yaşantınıza devam edebilirsiniz.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Son Yorumlar