20.8 C
İstanbul
Çarşamba, Haziran 23, 2021
Ana SayfaUncategorizedKilo Verirken Çatlak İzlerini Engellemek

Kilo Verirken Çatlak İzlerini Engellemek

Kilo verirken çatlak izleri nasıl önlenir? Kısa bir sürede kilogram alıp veren bayanlar ve erkeklerde çatlak izleri olabilir. Bazı insanlar diğerlerinden daha fazla elastik cilde sahip olduklarından cilt tipi diğer bir faktördür. Çatlak işaretleri genelde mide ve uyluk bölgelerini etkiler, ancak göğüslerde, kollarda ve kalçalarda da görülebilir. Çatlak izleri ile ilişkili sağlık riskleri olmamasına rağmen, kilogram verdikçe oluşmasını önlemek için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır.

Kademeli Kilo Verin

Cilt küçülürken özellikle hızlı kilogram kaybı durumunda elastikiyetini kaybeder. Aşırı kilogram alırken cildinizi zorlamak istemezsiniz. Dermisteki kolajen liflerinin kaybı, cildin üst tabakası boyunca gerilme izlerinin ortaya çıkmasına sebep olan şeydir.

Diyetinize Vitaminler ve Çinko Ekleyin

Bu besinler, çatlak izlerini önlemeye yardımcı olan kollajen üretimini uyarır. Amerikan Dermatoloji Akademisi, 40’lı ve 50’li yaşlarda fertlerin çatlak oluşturma ihtimali daha düşük olduğunu bildirmektedir. Bunun sebebi, orta yaşta bir insanın cildinin incelmeye başlaması ve cildin dış ve orta katmanlarındaki kollajen olarak elastikiyetini yitirmesidir.

Cildinizi Nemlendirin

Cildi yumuşak ve esnek tutmak için bol su içiniz, bu şekilde çatlakların oluşması daha az olasıdır. Kuru cilt daha az esnekliğe sahiptir.

Reçetesiz Bir Topikal Nemlendirici Krem ​​Veya Losyon Kullanın.

Cilde her gün iki kez sürün. Çatlakların oluşmasında endişeleniyorsanız, reçeteli retinoid kremler için doktorunuzla ya da dermatologla görüşün. Bu A vitamini türevleri, cildin dış katmanını incelterek çalışır.

Egzersiz

Günlük egzersiz döngünüzün bir parçası olarak yormayan germe egzersizleri yapın. Bu dolaşım ve cilt elastikiyetini artırır. Ayrıca egzersiz kasları sıkılaştırır ve tonlandırır. Gerilmeye ilave olarak, direnç ve güç antrenmanı egzersizleri vücut yağ kaybettiğinizde yağsız kas kütlesi oluşturur. Kas cildi yerinde tutmaya yardım eder.

Uyarılar

Stres, ciltte kollajen üretimini engelleyerek, çatlak izlerinin büyümesinde katkıda bulunabilir. Hayatınızdaki stresi azaltmak, kilo verdiğinizde gerginlik izlerinden korunmanıza yardımcı olabilir.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Son Yorumlar