19.3 C
İstanbul
Çarşamba, Haziran 16, 2021
Ana SayfaSağlıkKırmızı Ben Zararlı Mı? Kırmızı Ben Tedavisi

Kırmızı Ben Zararlı Mı? Kırmızı Ben Tedavisi

Vücudumuzda ki benler otuzlu yaşlardan sonra ciltte daha fazla görünebilir. Kahverengi benlerle beraber cildinizde parlak kırmızı noktalar çıkabilir. Bunlara anjiyom denilmekte. Peki bu benlerden kurtulabilir miyiz? İşte yöntemler.

Kırmızı Ben Zararlı Mıdır?
Kırmızı Ben Zararlı Mıdır?

Anjiyom nedir?

Kan damarlarının büyümesidir. Buna neyin sebep olduğunu tam anlamıyla bilinmiyor ama genetik gibi görünüyor. Kırmızı benler tehlikeli değildir ve bunların alınması için sebep yoktur.

Dermatologlar güzellik uzmanlarına karşı anjiyomu aldırmak isteseniz de istemeseniz de, dermatolog bu noktayı kanser teşhisi açısından kontrol edebilir. Bunun için önce doktora başvurun.

Kendim kaldırabilir miyim?

Vücudunuzdaki kırmızı benlerin zararsız ve kanser olmadığını anladıktan sonra bunları evde yok edebilir miyim diye düşünmeyin. Bu kötü bir fikir çünkü vücudunuzda iz bırakabilirsiniz ve anjiyomlar kan damarlarından oluşur ters bir durumda kanama durdurulamayabilir.

Dermatolog Tedavisi

Küçük anjiyomlar için dermatolog, hyfrecator adı verilen bir cihaz ile tedavi edebilir. Kalın olmayan ince uçlu bir iğne ve kan damarlarını kapamak için biraz ısı ve elektrik sağlıyor. Önce vücuda anestezik krem ​​sürülür.

Lazer tedavisi

Dar olmayan daha geniş alanlar için belirli kan damarlarına karşı bir lazer tedavisi uygulamak mümkündür. Lazer tedavileri ucuz olmayabilir, bu sebeple bir dermatologdan anjiyomu neşterle almasını isteyebilirsiniz.

Dondurucu

Tüm bu lazerleme ve planlama size göre değil ise, kriyoterapi ile o alanı dondurmayı düşünün. Anjiyomları donduracak eşyaların daha az doğru olduğunu unutmamalısınız. Vücutta koyu ya da açık renkli bir leke bırakma ihtimali vardır. İşin bilirkişileri bunu sadece beyaz lekenin daha az belirgin olduğu çok açık tenli hastalar için önermektedir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Son Yorumlar