19.3 C
İstanbul
Çarşamba, Haziran 16, 2021
Ana SayfaGaleriKıyafetlerinize Tekrardan Hayat Verecek Basit Yollar

Kıyafetlerinize Tekrardan Hayat Verecek Basit Yollar

Sevdiğiniz kıyafetleri yıprandıkları, leke oldukları veya yırtıldıkları için atmak istemiyorsanız, çok kolay yöntemler ile onları tekrar kullanılabilir duruma getirebilirsiniz. İhtiyacınız olan biraz yaratıcılık birkaç da ipucu…

Kot Pantolonunu Tamir Etme

Kot pantolonlar çok uzun süre kullanılabilirler. Ancak özellikle sürtünmeden dolayı bacak iç kısmında yıpranma hatta yırtıklar oluşur. Pantolonu ters çevirin, fazla iplikleri kesin. Yırtılan alanın üzerine bir parça aynı renk kot yama yerleştirin. Önceden ısıtılmış bir ütü kullanarak yaklaşık 30 saniye boyunca ütüleyin. Pantolonu içten dışa doğru çevirin ve dikiş makinesinde yamayı dikin.

Beyaz Tişörtleri Rengarenk Yapma

Beyaz tişörtlerinize renk vermek dilerseniz onları boyayabilirsiniz. Tişörtü tam ortasından başlayarak çevirerek top haline getirin. Lastik bant kullanarak bağlayın. Bantlı bölümler arasına farklı renklerde boya uygulayın. Kumaşı plastikle kaplayın ve rengin 4 ila 6 saat arasında işlemesini bekleyin. Sonra lastik bantları çıkarın ve en yüksek derecede ısı ayarında makinede yıkayın.

Ter Lekelerine Limon Suyu ya da Karbonat

Özellikle beyaz tişört ve gömleklerde oluşan sarı ter lekelerini bir süre sonra çıkarmak bir hayli zorlaşır. Limon suyu ve suyu karıştırın ve karışımı sarı ter lekeleri üzerine dökün. Lekeler sert ise, limon suyu yerine karbonat kullanın ve su ile karıştırarak bir macun yapın. Macunla lekeyi ovun. Birkaç dakika bekletin ve giysiyi makinede yıkayın.

Güçlü Kokuları Gidermek İçin Votka

Kıyafetinizi yıkamadan tekrar giymek zorundaysanız, kıyafete sinmiş kuvvetli kokuları yok etmek için üzerine biraz votka serpiştirin ve kurumasını bekleyin. Alkol kokuya sebep olan bakterileri öldürecektir.

Makyaj Lekeleri İçin Tıraş Köpüğü

Makyaj yaptığınızda kıyafetlerinize bulaşan lekeyi, üzerine çok az tıraş köpüğü sıktıktan sonra çamaşır makinesine atabilirsiniz.

Deri Ayakkabıdan Su Lekesi Temizlemek İçin Sirke

Ayakkabılarınıza su veya kar lekesi bulaştıysa beyaz sirke kullanabilirsiniz. Kullandıktan sonra fırçalayıp lekeden kurtulabilirsiniz.

Sıkışan Fermuar İçin Vazelin

Sıkışan fermuar için vazelin kullanabilirsiniz. Kulak çöpü gibi bir çubuğa biraz vazelin sürdükten sonra çubuğu fermuarın dişlerine sürün. Fermuarın açıldığını göreceksiniz.

Süetten Kir Çıkarmak İçin Tırnak Törpüsü

Süet ayakkabılarınıza bulaşan ve çıkmayan lekeleri temizlemek için tırnak törpüsünü fırça gibi kullanabilirsiniz. Sadece törpüyü lekenin üstünde gezdirin.

Ruj Lekesi İçin Saç Spreyi

Kıyafete bulaşan ruj lekelerini çıkarmak için, lekenin üzerine biraz saç spreyi sıkarak bekleyin. Daha sonra makinede yıkayın.

Spor Ayakkabı Kokuları İçin Karbonat

Spor yaptıktan sonra ayağınız terlediği için koku yapıyor. Bunun için spor ayakkabılarınıza biraz karbonat koyun. Karbonat tüm teri emer ve kokuyu giderir.

Kazaktaki Tüylenme İçin Dondurucu

Kazaklarınızda tüylenme oluyorsa, bir poşetin içerisine koyarak bir gece dondurucuda bekletin.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Son Yorumlar