19.3 C
İstanbul
Çarşamba, Haziran 16, 2021
Ana SayfaGaleriKöpeklerin Davranışları Hakkında Yanlış Bilinen Gerçekler

Köpeklerin Davranışları Hakkında Yanlış Bilinen Gerçekler

Köpeklerin davranışlarını anlamak zor olabilir. En sadık hayvan dostlarımızın davranışlarıyla alakalı bazı yaygın ancak yanlış olan inanışlar vardır. Aşağıda sunmuş olduğumuz listede, köpeklerin davranışlarıyla alakalı yanlış bilinen gerçekler yer almakta. Köpekler de insanlar gibi birbirinden farklı kişiliklere sahiptir. Bu sebeple bir köpeği gerçekten iyi tanımıyorsanız, size anlatmaya çalışmakta olduğu şeyi anlamak zor olabilir. Bazen iyi eğitilmiş bir köpekle iletişim kurmak bile zor olabilir. Ancak küçük ama önemli işaretlerin ne anlama geldiğini bilirsek, işleri kendimiz ve köpeğimiz için daha kolay hale getirebiliriz. Köpeklerin sıklıkla karşılaştığımız davranışları arasında korktuklarını, endişeli olduklarını veya mutsuz olduklarını anlatmaya çalışmaları yer almakta. Bu işaretleri anlamadığımızda köpeğimizi suçlamaya yatkın hale geliriz.

Köpek Beden Dili
Köpek Beden Dili

Pennsylvania Üniversitesi Veteriner Hekimliği Okulu’ndaki hayvan davranışları teknik servisi müdürü Dr. Carlos Siracusa, köpek davranışıyla ilgili yaygın ancak yanlış bilinen altı gerçeği paylaştı.

Köpekler, Herhangi Bir Sıkıntı İşareti Göstermeden Saldırırlar

Neredeyse tüm köpekler bir şeylerin ve birilerinin onları rahatsız ettiğini gösteren işaretler veriyor. Bu daima köpeğin hırlaması olmayabiliyor. Bazen yalnızca başlarını geri çekmek veya kulaklarını basık hale getirmek gibi fark edilmez, kimi zaman de dişlerini göstermek gibi daha anlaşılır olabiliyor.

Sırtüstü Yatan Bir Köpek, Karnının Okşanmasını İstiyordur

Bir köpek sırtüstü yatıyorsa, anlatmak istediği iki şey vardır:

  1. Sana güveniyorum, patron sensin, lütfen karnımı oksa.
  2. Lütfen beni yalnız bırak.

Bu durumda köpeğin hangisini anlatmak istediğini çözmek için diğer işaretlere bakmak gerekiyor. Kuyruğunu kuvvetli bir şekilde sallıyor ve rahat görünüyorsa karnını okşayabilirsiniz. Eğer bacakları sertse ve başını tek bir tarafta tutuyorsa, onu yalnız bırakın!

Köpekler Kuyruklarını Mutlu Oldukları İçin Sallarlar

Bu listedeki en tehlikeli yanlış bilinen köpek davranışını seçmemiz gerekseydi, tercihimiz bu olurdu. Köpekler sadece mutlu olduklarında değil, pek çok farklı duygu içindeyken kuyruklarını sallarlar. Örneğin yavaş ve ileri geri kuyruk sallaması tedirgin olduğunu, poposuyla beraber sert bir biçimde kuyruk sallaması iyi hissettiğini ve mutlu olduğu manasına gelir.

Köpek Eğitimin Temelinde, Ona Patron Olduğunuzu Göstermek Yatar

Siracusa’ya göre, köpek eğitimi ona kimin patron olduğunu öğretmekle değil, köpeğinizin size sadık olmasını öğretmekle ilgilidir.

Köpeğiniz Hata Yaptığında Onu Cezalandırın

Hayır! Cezalandırmak köpeğe korkuyu öğretir. Bunun yerine ikna etmek ve ödül vermek tercih edilmelidir. Köpeğiniz vurmaya ya da ona bağırmaya gerek yok.

Sakin Bir Köpek Mutlu Bir Köpektir

Çok sakin bir köpek, onun korktuğu anlamına gelebilir. Bir köpeğin korktuğunu anlamak zordur.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Son Yorumlar