20.8 C
İstanbul
Çarşamba, Haziran 23, 2021
Ana SayfaSağlıkKorona Virüs Uykusuzluğa Sebebiyet Mi Veriyor?

Korona Virüs Uykusuzluğa Sebebiyet Mi Veriyor?

Dünya geride bıraktığımız aralık ayından beri corona virüsü salgını ile boğuşuyor. Corona Vaka sayısı her geçen gün artıyor. Bu yüzden de tedbirler daha sıkı olmakta. Çin’den bütün dünyaya yayılan bu hastalık oldukça ciddi bir hal aldı. Hatta bazı ülkeler, hastalığın ikinci dalgasını yaşıyor. Her ne kadar üst düzey önlemler de alınsa, hastalığın önüne yeteri kadar geçilemiyor. Çünkü hastalık her geçen gün daha da ciddileşiyor. Yapılan incelemelerde virüsün yeni semptomlarına rastlandı. Uykusuzluğunuzun nedeni corona virüsü olabilir mi?

Corona Virüs
Corona Virüs

Corona virüsünün yaygın semptomları arasında; ateş, halsizlik, öksürük, tat ve koku kaybı görülüyordu. Bugüne dek milyonlarca kişiye test yapıldı Semptomlar grip benzeri olduğu için pek çok kişi ise corona virüsü geçirdiğini fark etmedi bile. Ancak devam etmekte olan salgınla ilgili araştırmalar da sürüyor. Bugüne dek corona virüsü ile alakalı en çok korkulan konulardan biri virüsün mutasyona uğramasaydı. Çünkü bu ilerleyen aşamalarda geriye gidilmesi manasına geliyordu Nitekim korkulan olmadı fakat vakalarda farklı semptomlar görülmeye başlandı. Zaten virüs herkeste aynı belirtilere sebep olmuyordu. Ancak bazı vakalarda yeni belirtiler ortaya çıktı.

Corona Virüs Semptomları

Uzmanlar, corona virüsle ilgili yeni ve değişik nörolojik bulguların görüldüğünü belirterek, uykusuzluk, beyin iltihabı ve menenjit bulgularının corona virüsle ilişkilendirildiğini açıkladı; Uzmanlar; “Özellikle Avrupa’da vakaların görülmesi ile beraber tat ve koku almada azalma, bir süre yok olma gibi bir tablonun yerleşti. Şimdi ise yeni ve değişik nörolojik bulgular görüldü. Corona virüsü uykusuzluktan tutun da beyin iltihabı denilen ensefalit, menenjit gibi tablolarla da ilişkilendirildi. Guillain- Barre Sendromu denilen sinir sistemini tutan daha başka tablolarda vaka sunumları biçiminde görüldü. Fakat nörolojik tutulumları bir hayli ciddi takip edilen bir tablo. Değişik deri döküntüleri ortaya çıkmaya başladı. Örneğin ‘Covid ayak baş parmağı’ denilen parmakta kızarıklık, şişlik görülmeye başladı. Bunlar vakanın çok görülüp, vakalara çok dikkatli konsantre olarak bakılmasıyla da tespit edilen bulgular oldu” dedi.

Corona Virüs Semptomları
Corona Virüs Semptomları

Ayrıca salgının toplumumuzun % 60- 70’inin bu hastalığı geçirmesi veya aşının bulunmasıyla oluşacak antikorların insanları bağışık hale getirmesiyle son bulabileceğini söyledi.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Son Yorumlar