17.8 C
İstanbul
Çarşamba, Haziran 16, 2021
Ana SayfaSağlıkMide Kanseri Nedir? Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Mide Kanseri Nedir? Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Mide kanseri, sağlıksız beslenme başta olmak üzere farklı risk faktörlerinin tetiklemesi sonucunda görülen ve kanser vakalarının önemli bir kısmını teşkil eden kanser türlerinden biridir. Mide kanseri nedir? Mide kanseri belirtileri, nedenleri ve tedavisi hakkında detaylar, yazının devamında sunulmuştur.

Mide Kanseri Nedir?

Mide kanseri, mide üzerinde hücrelerin kontrolü kaybederek anormal bir şekilde çoğalıp büyümesi sonucu oluşan kanser tiplerinden biridir. Kanserin oluşumunda etkili olan birçok faktör bulunmakta olup, özellikle sağlıksız beslenme, alkol ve sigara kullanımı gibi etkenler daha ön plana çıkmaktadır.

Kanser midenin herhangi bir bölümünü etkileyebileceği gibi, tamamını da etki altına alabilir. Kanser genellikle yemek borusunun bitiş noktası ile midenin giriş kısmında, yani mide kapakçığının çevresinde oluşmaktadır.

Mide Kanseri Belirtileri

En yaygın görülen mide kanseri belirtileri şunlardır:

 • Kısa sürede istenmeyen kilo kayıplarının oluşması
 • Karın bölgesinde uzun süre devam eden şiddetli ağrılar
 • Hazımsızlık sorunları
 • Göğüs bölgesinde ağırlığı yanma hissinin oluşması
 • Az yemek yenilmesine rağmen anormal şekilde tokluk hissi
 • Yemek yedikten sonra şişkinlik hissedilmesi
 • Kusma
 • Sık tekrar eden mide bulantıları
 • Yiyecekleri yutmada güçlük çekme

Yukarıda sayılan belirtilerin bazıları normal kabul edilebilirken, özellikle kilo kaybı ile birlikte diğer belirtilerin görülmesi durumunda mutlaka doktora giderek kanser taraması yaptırmanız büyük önem taşır.

Mide Kanseri Belirtileri
Mide Kanseri Belirtileri

Mide Kanserinin Nedenleri ve Risk Faktörleri

Yapılan araştırmalar mide kanserinin nedenleri hakkında net bulguları ortaya koyamamış olsa da, kanser olasılığını artıran risk faktörleri belirlenmiştir. Mide kanseri için belirlenen risk faktörleri aşağıdaki gibi olup, bu risk grubunda bulunan kişilerin mide kanserine yakalanma olasılıkları daha fazladır.

 • Uzun süre boyunca mide iltihabı sorunu yaşayanlar
 • Sigara tiryakileri
 • Ailesinde mide kanseri öyküsü bulunan kişiler
 • Meyve ve sebze bakımından zayıf beslenenler
 • Tütsülenmiş ve tuzlu gıdaları fazla tüketen kişiler
 • Aşırı şişmanlık ve obezite hastaları
 • Gastroözofagial reflü rahatsızlığı bulunanlar


Mide kanserine yakalanma riski fazla olan kişilerdir.

Mide Kanseri Riskini Azaltmak İçin Yapılması Gerekenler

Aşağıdaki tavsiyeleri dikkate almanız, mide kanseri riskini önemli ölçüde azaltmaktadır.

İdeal Kiloya Sahip Olmak

Obezite hastalığına sahipseniz ya da aşırı kilolarınız bulunuyorsa, mutlaka en kısa sürede ideal kilonuza kavuşmaya özen gösterin. Zayıflamak için uygulayabileceğiniz egzersiz ve diyetler kilo vermenize yardımcı olacaktır. Ancak özellikle diyet uygulamaları için doktorunuza danışmanız, farklı sağlık problemlerinin görülmesini engelleyecektir.

Bol Meyve Ve Sebze Tüketin

Çok çeşitliliğe sahip sebze ve meyve tüketimi, başta mide kanseri olmak üzere tüm kanser türlerinde önleyici etkiye sahiptir. Diğer hastalıkların önlenmesi için de önemli olması sebebiyle, sebze ve meyve tüketimine ciddi manada yer verilmelidir.

Tütsülenmiş Ve Tuzlu Yiyecekleri Azaltın

Izgaralar gibi tütsülenmiş yiyeceklerden uzak durun. Özellikle et ürünlerinin ızgara şeklinde tüketilmesi, mide kanserine davetiye çıkarabilir. Izgarada hazırlanmış yiyeceklerden hoşlanıyorsanız, mutlaka ızgara ateşinin köz halinde olmasına dikkat edin. Diğer taraftan aşırı tuzlu yiyeceklerin sağlık için birçok zararı bulunmaktadır. Bu nedenle tuz miktarını yeterli seviyede tutmak, sağlığınız açısından önemlidir.

Sigarayı Bırakın

Mide kanserini önlemenin yolları arasında önemli bir yere sahip olan sigarayı bırakmak, genel sağlık için de önemlidir. İçerisinde birçok kansorejen madde bulunan sigarayı en kısa sürede bırakmak, diğer kanser türlerinin önlenmesi için de faydalı olacaktır.

Kanser Taraması Yaptırın

Kanser taraması yaptırmanız, mide kanserini doğrudan engelleyecek bir yöntem değildir. Ancak özellikle 6 ay gibi kısa süreler için rutin bir şekilde kanser taraması yaptırmak, erken teşhis açısından önemlidir.

Kanserin erken teşhis edilmesi, tedavi aşamasında başarı oranının artmasına yardımcı olur.

Mide Kanseri Teşhisi Nasıl Konulur?

Mide kanserinin teşhis edilmesi için, birtakım testlerin yapılması ve görüntü alınması gerekir. Aynı zamanda doktor hastanın sağlık hikâyesini dinleyerek, teşhis için nasıl bir yöntem izleyeceğine karar verir. Mide kanserinin teşhis edilmesinde en sık kullanılan yöntemler şunlardır:

Üst endoskopi: Boğazdan mideye tıbbi küçük bir tüpün içerisinde kamera gönderilmesiyle uygulanan bir yöntemdir. Mideden görüntü alınmasına yarayan bu yöntem daha çok, kanserinin belirtilerini aramak için kullanılmaktadır.

Test için doku örneği alınması: Biyopsi olarak da bilinen bu yöntem, mide kanseri teşhisi için önemlidir. Yukarıda bahsedilen üst endoskopi uygulamasında doktor midenin herhangi bir yerinde şüpheli bir bulguya rastlarsa, o bölgeden doku örneği alır. Alınan örnek laboratuar ortamında incelenerek, kanserli hücrelerin olup olmadığı netleşir.

Görüntüleme yöntemleri: Görüntüleme testlerinde özel bir x ışını, beta taramaları veya farklı görüntüleme yöntemleri kullanılarak kanserin olup olmadığına bakılır.

Mide Kanseri Tedavisi

Hangi tedavi yönteminin kullanılacağı, hastalığın genel durumuna göre belirlenir. Kanserin hangi evrede olduğu, mide üzerindeki konumu ve yayılma durumu gibi çeşitli faktörler değerlendirilerek uygulanacak tedavi yöntemine karar verilir. Mide kanseri için uygulanan tedavi yöntemleri, başlıca şunlardır:

Cerrahi Müdahale

Mide kanserinin ameliyat ile alınmasını içeren cerrahi müdahale, bazı durumlarda kanserin etrafında bulunan sağlıklı dokunun kısmen alınmasıyla da sonuçlanabilir.

Temel hedef kanserin tamamının alınması olsa da, tekrar ortaya çıkma riskine göre tümörün çevresinde bulunan sağlıklı dokunun bir kısmının alınması da söz konusu olabilir. Erken kanser evresinde, doğrudan tümör çıkarılarak tedavi tamamlanır. Genellikle erken evrelerde kanserin tespit edilmesi durumunda, tümör çıkarıldıktan sonra tekrar nüksetme ihtimali düşüktür.

Kanserin ilerleyen evrelerinde ise mide üzerindeki etkisine bakılarak, midenin bir kısmının alınması da söz konusu olabilir. Bu durum sakıncalı olarak görülse de, aslında obezite hastalarına uygulanan tüp mide ameliyatı benzeri bir işlem yapılır. Böyle durumlarda, hastanın yeme ve içmesinde herhangi bir problemin olması söz konusu değildir. Ancak midenin küçülmesi söz konusu olacağı için, hasta sonraki yaşamında daha az yemek yemeye başlayacaktır.

Hastalığının son evreye gelmiş olması halinde ise, midenin tamamen çıkarılması düşünülebilir. Bu durumda yemek borusu ince bağırsağa bağlanarak, yiyeceklerin bu şekilde sindirilerek sindirim sisteminden geçmesi hedeflenir. Midenin tamamen alınması durumunda, hastanın normal yaşam koşulları da kısıtlanmış olur.

Kemoterapi Tedavisi

Mide kanseri tedavisi için kullanılacak yöntemlerden biri de, ağır kimyasal içerikli ilaçların kullanıldığı süreç olan kemoterapi tedavisidir. Kemoterapi ilaçları olarak bilinen kimyasal ilaçlar, hastanın kan dolaşımı vasıtasıyla vücudunda dolaşarak, farklı bölgelere yayılan kanserli hücreleri öldürür. Bu yöntem daha çok hastalığın diğer organlara yayılması halinde uygulanır.

Bazı durumlarda ise kanserin küçültülerek ameliyat ile daha rahat alınmasını sağlamak amacıyla kemoterapi kullanılabilir. Kemoterapi uygulaması, daha çok radyasyon terapisi olarak bilinen bir başka tedavi yöntemi ile birleştirilerek uygulanır.

Radyasyon Tedavisi

Bu tedavi yönteminde ise hastaya protonlar ve x ışınları gibi aşırı güçlü enerjilerin verilmesi söz konusudur. Radyasyon terapisinde yine verilen ışınlar sayesinde, kanser hücrelerinin yok edilmesi hedeflenir. Mide kanseri tedavisi için uygulanabilecek farklı yöntmemlerde, tamamen hastalığın ve hastanın genel durumu dikkate alınarak belirlenir.

Önemli hatırlatma: MİDE kanseri nedir? Nedenleri, belirtileri ve tedavisi başlığı altında verilen tüm bilgiler, sadece ziyaretçilerimizi bilgilendirme amacı taşımaktadır. Genel sağlık durumunuzun kesin tanısı için, mutlaka doktorunuza başvurarak muayene olmanız gerekir.

 

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Son Yorumlar