17.8 C
İstanbul
Çarşamba, Haziran 16, 2021
Ana SayfaSağlıkMobilya Altı Nasıl Kolay Temizlenir?

Mobilya Altı Nasıl Kolay Temizlenir?

Günlük ev temizliği bir biçimde kadınların belli düzen çerçevesinde yapmış oldukları işler olurken, detaylı temizliklerde mobilyaların altını çekmek ve temizlemek çoğu kez yorucu olmaktadır. Özellikle ağır mobilyaların altını temizlemek için ekstra efor sarf etmek, zamanın hepsini nerdeyse bu işle geçirmeye neden olmaktadır. Bu nedenle kadınların işini kolaylaştıracak ve mobilya altı temizliğini daha pratik hale getirecek bilgiler bir hayli işinize yarayacaktır.

Öneriler

Öncelikle odadan dışarı çıkması güç olmayan küçük eşyaları başka odaya alarak, altı temizlenmesi gerekli olan eşya için çekilecek alan oluşturmak gerekir. Bu sayede bir yere takılmadan kolay çekilen mobilyanın altı detaylı bir biçimde temizlenir. Sürekli temizlik gerektiren koltuk altları kadınların ev işlerini zor hale getiren ilerden birisidir. Bu nedenle çekilen mobilyaların altını önce elektrik süpürgesiyle temizleyip, ardından bez ile silmek mobilya altının tertemiz olmasını sağlayacaktır.

Kımıldatmadan Mobilya Altı Temizliği

Mobilyaların yerinden oynamadan altının temizlenme imkânı olması, kadınların işini büyük ölçüde kolaylaştırır. Bunun için en bilinen yöntemlerden bir tanesi olan, uzun bir sopaya bez sarılarak mobilya altının silinmesi bir hayli pratik bir yoldur. Tam manası ile temizlik için birkaç kez bu biçimde mobilya altının silinmesi gerekse de, ağır olan mobilyaların taşınmak mecburiyetinde olunmaması bu yöntemi cazip kılmaktadır. Mobilya altlarının kolay temizlenebilmesi için ayakları yüksek olan mobilyaların tercih edilmesi, sık sık mobilyayı oynatmadan temizleme imkânı sunar.

Kolay Temizleme Yolları

Temizlikte pratik yöntemlerin uygulanması zamandan ve enerjiden tasarruf edilmesini sağlar. Evlerde görülmeyen ancak temizlik gerektiren yerlerden bir tanesi olan mobilya altları bir hayli güç ve enerji gerektiren işlerden birisidir. Bu noktada mobilya altı temizliğini tek başına yapmak yerine yardım edecek biri ile yapmak daha kolay olmasını sağlayacaktır. Bir odada altı temizlenecek çok eşya var ise hepsini birden yerinden oynatmak yerine, sırasıyla temizlemek daha rahat hareket edilmesini sağlar. Eşyaların hepsini yerinden oynatarak temizlik yapmaya çalışmak, alanın daralmasını ve temizlik için daha çok zaman harcamaya neden olur.

Yüzeylerin Çizilmemesi İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Mobilya altı temizliği için kadınların mobilyaları sık sık çekip itmeleri gerekmektedir. Bunun neticesinde mobilya altları temiz kalırken parke gibi ahşap yüzeyleri çizilmesi kaçınılmaz olmaktadır. Ağır mobilyaların hem rahat çekilmesini hem de yüzeyin çizilmesini engellemek için, mobilya ayaklarının altına bez parçası yerleştirmek mobilyanın yüzeyi çizmesini engelleyecektir. Ayrıca uzun bir bez parçası yerleştirip, bezin ucundan tutarak mobilyanın çekilmesi, ağır olan mobilyanın daha rahat çekilmesini sağlayacaktır.

Temizlik yaparken kadınların sağlıklarını tehlikeye atacak bazı hareketleri yapmaları pek çok kez başa gelmektedir. Bel sağlığını tehlikeye atan işlerden birisi olarak mobilya altı temizliği, eşyayı çekerken ani hareket yapılması durumunda belin incinmesine neden olmaktadır. Bu sebeple ani hareketlerden kaçınmak ve mümkünse tek iken mobilya altı temizliğine kalkışmamak gerekir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Son Yorumlar