24.4 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 21, 2021
Ana SayfaAşk ve ilişkilerMutlu Bir Evlilik için Gerekenler

Mutlu Bir Evlilik için Gerekenler

Özcan Deniz’in “Ya Sonra” filminde söylediği gibi; “Prens prensesini bulur, aşık olur ve evlenirler. Evlenirler de ya sonra…” Balayı geçer, cicim ayları geçer, artık her şey düzene girmiştir. İki tarafta aşk sarhoşluğunu atmıştır. Ev geçindirme derdi, sorumluluklar, belki de çocuk derken yaşam ve ilişki çok diğer bir boyuta evrilir. İlişkinin başında olmayan problemler su yüzüne çıkar. Bunlarla mücadele etmek ve evlilikte mutlu ve huzurlu olmak için neler yapabiliriz?

Erkekleri Mutlu Etmek
Mutlu Bir Evlilik
  1. En önemli kural! Birbirinize özel zaman ayırın.
  2. Dinleyin; ama öyle laf olsun diye değil gerçekten ne dediğini, ne anlatmak istediğini anlamaya çalışarak, yargılamadan bütünüyle odaklanarak dinleyin.
  3. Flört edin. Sevgili olduğunuz vakitleri, birlikte yapmaktan keyif aldığınız şeyleri düşünün ve tekrar yapabilmek için zaman yaratın.
  4. Suçlamayı bırakın. İletişim diliniz suçlayıcı değil kendi duygularınızı ifade edici tarzda olsun. Örneğin: Sürekli telefonla oynuyorsun, benimle hiç ilgilenmiyorsun sen zaten ilgisiz kaba bir adamsın demek yerine; gel seninle bir anlaşma yapalım ve 45 dakika ikimiz de telefonu kapatıp birbirimizle ilgilenelim, çünkü öbür türlü kendimi kötü hissediyorum ve kırılıyorum.
  5. Sorumlulukları paylaşın ve birbirinize destek olun. Bütün yük bir tarafın sırtına binerse bir süre sonra o taraf kaçınılmaz olarak çökecektir. Yükler paylaşıldıkça hafifler unutmayın.
  6. Birbirinize küçük sürprizler yapın. Bunlar, cebe bırakılan küçük notlar, aniden gelişip yapılan programlar, güzel duygular içeren sms mesajları olabilir.
  7. Farklı ilgi alanlarınız olsun ve bunlara zaman ayırın. Böylelikle konuşup paylaşabileceğiniz daha çok konunuz olur.
  8. Kendinize özen gösterin. Evlendiniz diye kendinizi salmak yok :).
  9. Birbirinize iltifat edin. Sonuçta güzel sözler duymak her insanı motive eder.
  10. Küçük küçük problemleri biriktirip kocaman bir probleme dönüştürmeyin. Açık olun. Kendinizi ve ihtiyaçlarınızı ifade etmekten çekinmeyin. Yani karşı tarafın sizin aklınızı okuyup ihtiyaçlarınızı anlamasını beklemeyin. “Ben söyledikten sonra ne anlamı var!” çok yanlış bir klişe. Kimse falcı değil. Söylemezseniz bilemez.;)

Biraz özen, biraz empati, üstüne bol paylaşım ve tabi sevgi ve saygıyla evliliğiniz gayet mutlu ve daha sağlıklı bir biçimde yürüyebilir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Son Yorumlar