24.4 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 21, 2021
Ana SayfaSağlıkNefes Almak İçin Etkili Egzersizler

Nefes Almak İçin Etkili Egzersizler

Çoğu zaman unutsak da nitelikli nefes almak, nitelikli bir hayatın anahtarı niteliğindedir. İnsan ilk doğduğunda nasıl nefes alacağına dair bir anlamda programlanmış şekilde doğmasına karşın stres ve yaşam şartları gibi bir çok etken, gün boyunca belki de yaşam boyunca yanlış nefes almaya neden olmaktadır. Günümüzde gelişen bir sağlık alanı olarak nefes alma koçluğu yapan kişiler sayesinde doğru nefes almayı öğrenmek mümkündür. Birden çok yöntemi bulunan nefes alma egzersizleri, kişinin yaşı ve nasıl nefes aldığı ve vermiş olduğu ile doğru orantılı olarak uygulanmaktadır

Dışa Vererek Nefes Alma Egzersizi

Ardı arkası olmayan nefesi genelde içe doğru çekerek başlamayı uygun görürüz. Dışa vererek alma egzersizinde tam tersi uygulamayla nefesi ilk önce dışa verme hareketinin yapılması önerilmektedir. Bu egzersizin amacı, nefes almanın içinde önemli bir rol üstlenildiğinin farkına varmaktır. Psikolojik açıdan da bir hayli yararlı olan bu yöntemde, nefesi içer verirken harcanan enerjinin belki de iki katını dışa verme yönteminde harcamak söz konusudur. Solunum işlevini daha kuvvetli kılmak için ideal nefes alma tekniklerinden bir tanesi olan dışa verme, pek çok ülkede sıkça konu edilen yöntemlerden birdir. İlk olarak nefesi dışarı vermek, nefesi içe çekmenin kendi kendine olmasını sağlayacaktır ve nefes verildiği kadar alınacaktır

Bedeni Nefese Bırakma Egzersizi

Sırt üstü yatık şekilde rahatlıkla uygulanabilecek bu nefes egzersizi, yatmadan önce veya sabahları yataktan kalkmadan uygulanabilecek yöntemler arasındadır. Hayal gücüne dayalı olan bu egzersiz şeklinde, sırt üstü yatarken elleri vücudun yanlarında sabitlemek ve her nefesin evren üstünde önemli bir etkiye sahip olduğunu düşünmek gerekir. Günde bir defa olmak üzere 10 kere tekrarlanması gerekli olan uygulamada, egzersiz boyunca hayal gücü algısının açık olması için özen göstermek gerekir.

Gevşeme Nefes Egzersizi

Gevşeme egzersizi, sinir sistemi için bir hayli yararlı olan ve bu sayede tüm vücudun sağlık bulmasına yarayan yöntemlerden birisidir. İlk başta dilli ön dişlerin iç kısmında tutmaya başlayarak nefes egzersizine başlanır. Sesli bir biçimde nefes dışarı verilir ve nefes alınır. Ağız kapalı bir biçimde tutularak dörde kadar içte sayılır ve bu sefer burundan nefes alınarak yediye kadar sayılır. Ardından sekize kadar sayılarak dışardan nefes alınır. Zamanla alışkanlık kazanılması mümkün olan gevşeme egzersizi, dik oturur pozisyonda yapıldığında fayda sağlamayı başaran egzersiz şeklidir. Yatmadan önce en az dört kere tekrarlandığında zihnin boşaltılmış bir biçimde uyunmasına olanak sağlamayı başaran bu yöntem, ertesi gününde bir hayli iyi geçmesini sağlar. Düzenli bir biçimde uygulandığında olumlu neticelerini zamana yayan gevşeme egzersizi, sinir sistemine olumlu etkisi kadar, sindirim ve dolaşım sisteminin de doğal işleyişinde olmasına katkıda bulunmaktadır.

Uyarıcı Nefes Egzersizi

Tüm bedenin uyuşuk hissedildiği veya zihnin kendisini dış dünyaya kapattığı anlar için en uygun yöntem uyarıcı nefes egzersizidir. İlk etapta gevşeme pozisyonu ile başlanan nefes egzersizinde ağız kapalı olacak biçimde burunda hızlı ve seri şekilde nefes alınması öneriliyor. Bu nefes alma tekniğinin neticesinde enerjik hissetmek ve bedendeki hissedilen tüm yorgunluğun sona ermesi kaçınılmazdır. Belirgin şekilde ve hafif sesli olacak biçimde burundan hızlı nefes alıp vermek, hemde göğüs ve boyun kaslarını da çalıştırıp zamanla güçlendirecektir. Körük nefesi de adı verilen bu yöntemi gün içerisinde bir dakikaya yakın sürelerde denemek, olumlu etkinin anında hissedilmesini sağlayacaktır. Uykunun açılması için bir çok kişinin tercihi olan kahvenin yerine, uyarıcı nefes egzersizini denemek daha etkili olacaktır.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Son Yorumlar