24.4 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 21, 2021
Ana SayfaManşetRestorasyonu Tamamlanan Galata Kulesi'nin Son Haline Tepkiler Yağıyor

Restorasyonu Tamamlanan Galata Kulesi’nin Son Haline Tepkiler Yağıyor

Galata Kulesi, yıllardır tarihi ve manevi özelliğini koruyan, İstanbul’un en önemli yapılarından biridir. İstanbul’a gelen her turistin en az bir kez ziyaret ettiği ve fotoğrafını çektiği Galata Kulesi, “Beyoğlu Kültür Yolu” projesi kapsamında restorasyon yapılarak yenilendi. Tarihi yapısını ve sağlamlığını korumak için yapılan bu restorasyon ile ilgili tepkiler de gecikmedi. Kültür ve Turizm Bakanlığınca yapılan bu projeye halktan tepki yağdı. Halkın belli bir kısmı Galata Kulesi’nin tarihi yapısının bozulduğunu ve özelliğini yitirmeye başlayacağı gibi söylemelerde bulundu. Yalnızca Galata Kulesi’nin dış restorasyonu değil, iç restorasyonu da yapıldı. Bazı ziyaretçilere göre yapılan restorasyon kulenin, eskisi kadar tarihi gözükmediğini söyleyerek bu durumdan şikayetçi oldu. Bu yüzden de Kültür ve Turizm bakanlığına tepkiler artmaya başladı. Sosyal medya üzerinden gösterilen tepkilere göre kültürel değerlerin yok edildiğinden oldukça sık şikayet ediliyor. Öyle ki binlerce insan bu konu üzerinde yorum yaptı ve Bakanlığı eleştirdi. Konu hakkında detayları ve yapılan yorumları görmek ve ilgili haberleri okumak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Galata Kulesi
Galata Kulesi

Kültür ve Turizm Bakanlığınca “Beyoğlu Kültür Yolu” projesi kapsamında restorasyonu tamamlanan Galata Kulesi geçtiğimiz günlerde açılışı yapılmıştı. Kulenin son haline gelen tepkiler kültürel değerlerin yok edildiği yönünde.


Kültür ve Turizm Bakanlığınca “Beyoğlu Kültür Yolu” projesi kapsamında düzenleme, tadilat ve restorasyonu tamamlanan kulenin açılışı 6 Ekim 2020 tarihinde ilgili makamlar tarafından yapılmıştı.

Törende konuşma yapan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, kulenin resmi açılışını İstanbul’un kurtuluş günü olarak belirlenen 6 Ekim gibi özel ve güzel bir günde gerçekleştirdiklerini söylemişti.

Ersoy, kulenin bir önceki restorasyonunun 1967’de tamamlandığına işaret ederek, “O zaman kule, çok farklı bir işlevle sınıflandırılmıştı. Yeme, içme ve eğlence ağırlıklı bir işleve sahipti ve günümüz açısından da kabul edilebilir bir işleve sahip değildi” açıklamalarını yapmıştı. Galata Kulesi’nin içindeki görüntüler ise vatandaşlar tarafından büyük tepki aldı.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Son Yorumlar