17.8 C
İstanbul
Çarşamba, Haziran 16, 2021
Ana SayfaDiyetlerSağlıklı Beslenmek Mi Yoksa Diyet Yapmak Mı? Moda Diyetlerdeki Yanlışlar Neler?

Sağlıklı Beslenmek Mi Yoksa Diyet Yapmak Mı? Moda Diyetlerdeki Yanlışlar Neler?

En popüler diyetlerin başında yüksek protein içeren diyetler ve düşük kalorili diyetler geliyor.

Yüksek Protein İçeren Diyetler

Yüksek protein içeren diyetlerde; proteinli gıdalar bolca tüketilirken, karbonhidrat içeren gıdalar daha az tüketiliyor. Kilo vermeyi sağlıyor ancak uzun dönemdeki sonuçlarının neler doğuracağı henüz belirgin değil. Proteinlerin sindirimiyle açığa çıkan maddeler sebebiyle özellikle böbreklerin yükü artıyor. Uzun dönemde ise böbrekler ve karaciğer yorulabiliyor. Normal şartlarda bir günde almış olduğumuz enerjinin % 50-55’inin karbonhidrattan, % 15-20’sinin proteinden, % 25-30’nun da yağlardan gelmesini istiyoruz. Karbonhidratı az alırsak yağdan alacağımız enerji artar. Hayvansal proteinlerin hem de yağ da içerdiklerini unutmamalıyız. Eğer yalnızca protein ağırlıklı beslenilirse kalp ve damar hastalıklarının riski artabilir. Sürekli et yiyerek yaşamaya çalışmak yerine, daha sağlıklı ve uygulanabilir bir beslenme alışkanlığını edinmek daha yerinde olacaktır. Karbonhidrat kısıtlaması Ekmeği beslenmemizden çıkarmak oldukça sakıncalıdır. Çünkü yağlar karbonhidratların oluşturmuş olduğu enerjiyle yanar. Vücudunuz yeterince enerji alamazsa yediğini saklar ve kilogram vermek mümkün olmaz. Önemli olan ekmeğin veya alınan karbonhidratın miktarı ve türünün iyi ayarlanmasıdır.  

Diyet Yapmak
Diyet Yapmak

Düşük Kalorili Diyetler

  • Düşük kalorili diyet yaparsanız, en önemlisi bazal metabolizma hızınız düşer ve normal beslenmeye başlayınca vücut daha fazla yağlanır.
  • Bu diyette kısa dönemde kilogram verilebilir ancak uzun dönemde karşımıza olumsuz sonuçları çıkacaktır.
  • Örneğin ortalama 75 kg ağırlığında, 175 cm boyundaki daha sağlıklı bir erkek günde ortalama 6-7 dilim ekmek yemelidir.
  • Ortalama 65 kg ağırlığında ve 170 cm boyunda daha sağlıklı bir kadın ise günde ortalama 1600-1800 kalori almalıdır.
  • Vücudun yağa da ihtiyacı vardır, bu sebeple bir tencere yemeğe 2 yemek kaşığı sıvı yağ konulmalıdır. Yemeğe et koyuyorsanız ayrıca yağ eklemenize ihtiyaç yoktur, çünkü etin içinde göremediğiniz yağlar vardır.
  • Zeytin, fındık, ceviz, badem de yağ yerine geçtiğinden belirli miktarlarda tüketilmelidir.
  • Beslenme bir matematiktir, bu sebeple neyin yerine neyi ve ne miktarda yiyeceğimizi bilmemiz gerekmektedir. Sağlıklı beslenmede katı yasaklar olmamalıdır, onun yerine ölçüler olmalıdır. Aşırıya kaçmamak, tüm gıdalardan yeterli ve dengeli bir biçimde tüketmek daha sağlıklıdır.
  • Izgara et yiyecekseniz yanında gelen pilavı, makarnayı, patatesi reddedip onun yerine tam tahıllı ekmek tercih etmek öğününüzün yağ miktarını dengelemeye yardım edecektir. Soslu salatalardan uzak durarak fazla kalori almanın önüne geçebilirsiniz. Izgara et ya da tavuklu salatanın yanında bir su bardağı ayran içebilirsiniz.
  • Özellikle akşamları kırmızı et yemek yerine, levrek ve çupra gibi yağ oranı düşük balıkları tercih edebilirsiniz. Akşamları ayrıca daha çok meyve ve sebze yemeği seçimleri sindirimi de kolaylaştırır.
  • Güneş battıktan sonra metabolizma hızımızın yavaşladığı unutulmamalı, buna göre beslenme alışkanlıklarımız düzenlenmelidir.

Öğün Atlamaktan Kaçının

Uzun süren açlıklardan sonra “yemeğe adeta saldırdım” sözlerini sıkça kullanırız. Bu durum, kan şekeri seviyesinin çok düştüğünü gösterir. Hızla ve normal yenebileceğinden fazla miktarda tüketilen gıdalarla, kanda şeker seviyesi hızla yükselir ve bunu telafi etmek içinde insülin salgısı artar. İnsülin seviyesi yüksek seyrettiği zamanlarda yağ yakıcı lipaz enzimi seviyesi ise düşer. Bol miktarda salgılanan insülin sonucu zamanla karın bölgesinde ve kollarda yağ birikimleri başlar. Bir süre sonra bu yağlanmalar sebebiyle vücutta direnç oluşur ve kalıcı yağlanmalar ortaya çıkar. Kalıcı yağlanmanın önüne geçebilmek daha zordur. Bu sebeple kan şekerini hep aynı seviyelerde tutmak önem arz eder. Bunun yolu da öğün atlamadan, doğru besinleri yeteri miktarda tüketmekten geçiyor.

Bol Su İçin Ve Değiştirin!

Beyaz ekmek yerine: Tam buğday ekmeği. Pirinç pilavı yerine: Bulgur ya da esmer pirinç. Patates yerine: Diğer sebzeler. Yağlı süt ürünleri yerine: Orta ya da az yağlı süt ürünleri. Muz, incir, üzüm, karpuz yerine: Erik, armut, şeftali.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Son Yorumlar