24.4 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 21, 2021
Ana SayfaGüzellikSakallı Erkekler Daha Çok Beğeniliyor!

Sakallı Erkekler Daha Çok Beğeniliyor!

Queensland Üniversitesi’nin yürüttüğü bir araştırmaya göre, yaşları 18 ile 70 arasında değişen 919 kadına, sakalları ve yüz şekilleri farklılık gösteren 3 erkek tipi gösterildi. Kadınların büyük çoğunluğu, sakallı ve sert yüz hatlarına sahip erkekleri daha çekici buldu.

Avusturalya’da Yapılan Araştırmaya Göre Kadınlar Sakallı Erkekleri Daha Çok Seviyor

Sakallı ve sert bir yüze sahipseniz eğer tabi ki tüm dünyada daha çekici olduğunuz anlamına da gelmiyor. Bu araştırma yapılan alan sadece Avustralya’daki 919 kadın ile yapıldı. Dünyaca yapılan bir araştırma sonrasında ortaya nasıl bir tablo çıkacağı tam olarak belli olmamakla birlikte her insanın zevklerinin farklı olduğunun da kabul edilmesi gerekiyor.

Başkaları bir şeyden hoşlanıyor diye biz kendimizi o şeye dönüşmemiz gerekmiyor. Kendimizin en iyi halini yansıtmamız bizim için yeterli olacaktır.

Sakalsız Erkekleri Tercih Etmeme Dış Parazit Korkusu Mu?

Ancak çalışmada kadınların hepsi sakallı erkekleri daha çekici bulmadı.

Araştırmanın sonuçlarından biri de dış parazitlere karşı iğrenme seviyesi daha yüksek olan kadınların sakallı erkekleri daha az çekici bulduğunu ortaya koydu.

Sakallı Erkek
Sakallı Erkek

Çalışmanın yazarlarından, Queensland Üniversitesi Psikoloji bölümünde görevli Dr. Barnaby Dixson bu bulguyla ilgili şu açıklamayı yaptı: Kadınların bit gibi dış parazitlerden iğrenmesinin sakallı erkekler konusundaki tercihlerini olumsuz etkilediğini bulduk. Bu, kadın ve erkeklerin yüz, göğüs, kol, bacak ve pubik bölge dahil giderek vücuttaki daha fazla alandaki kılları alması yönünde artan kültürel eğilimlerden kaynaklanabilir.  Bu çalışma kılsızlığın kısmen hastalık taşıyan parazit taşıma olasılığını azaltmak için evrimleştiği yönündeki dış parazit kaçınması hipotezine destekleyici kanıt sağlayan ilk çalışma.

Çalışmanın sınırlılıklarıysa seçilen tüm erkek yüzü fotoğraflarının Avrupalı olması ayrıca katılımcıların çoğunun ABD’de yaşayan beyaz tenli kadınlardan oluşmasıydı.

Çalışmanın yazarlarından Stirling Üniversitesi’nden Anthony Lee de araştırmanın sonuçlarına rağmen erkeklere kendilerine yakışan tarzı benimsemeleri çağrısı yaptı.  Herkesin kendi görünmek istedikleri gibi olunması en doğru olan şeydir.

Lee “Tek bir çalışmanın sonucuna göre sakal bırakıp bırakmamaya karar vermezdim” dedi.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Son Yorumlar