19.3 C
İstanbul
Çarşamba, Haziran 16, 2021
Ana SayfaSağlıkSigarayı Bıraktıktan Sonra Yaşamınızda Gerçekleşecek Değişiklikler

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Yaşamınızda Gerçekleşecek Değişiklikler

Çoğu sigara içicisi, masum bir alışkanlık veya küçük bir keyif kaçamağı olarak gördüğü sigara içmenin esasında bir bağımlılık olduğunu ancak bırakmak istediğinde anlayabiliyor. Sigara içenlerin çoğu da zaten bu durumu kabullenmiş bir biçimde sigara içmeye devam ediyor. Sigara konusu sağlık boyutunda ele alındığında, karşımıza sigaranın hangi hastalıklara neden olduğuyla ilgili yüzlerce alt başlık çıkıyor. Düşünün! Bir kere sigarayı bıraktığınız andan itibaren bile vücudunuz belirli değişikliklerden geçerek size sinyaller gösterirken neden sigara içmeye devam ediyorsunuz? İşte sigarayı bırakmanız halinde vücudunuzda meydana gelecek değişiklikler.

Sigara Zararları
Sigara Zararları

Tansiyon

Sadece son sigarayı bıraktıktan 20 dakika sonra kan basıncınız ve nabzınız normalleşmeye başlayacaktır.

Oksijen

Sigarayı bıraktıktan sekiz saate sonrası vücudunuzdaki karbonmonoksit seviyeleri ve oksijen seviyeleri vücudunuzda nötr-alize olmaya başlar.

Kalp Krizi

Sigara içilmeden geçirilen bir gün bile kalp krizi riskinizi azaltacaktır. Kendinizi rahatsız hissederseniz de vücudunuz aslında kendisini temizlemeye çalışıyordur. Ancak 15 yıl sonra kalp rahatsızlığı riskiniz aslında hiç sigara içmeyen biri ile aynı olabilecektir.

Semptomlar

Nikotin vücudunuzu tamamen terk ettiğinde üç gün sonra bulantı, kramp, terleme ve baş ağrısı yaşayabilirsiniz. Bu durumda pes etmeyin amacınızı aklında tutmaya ve motive olmaya çalışın.

Duyular

Sigara, duyu algılamayı azaltma özelliğine sahiptir. Sigara içmeden geçirilen 48 saat, sinir uçlarının büyümesine yardımcı olur ve tat ve koku duyusunu geliştirir.

Dolaşım

Sigarayı bıraktıktan 2 hafta ila 3 ay arasında değişir ve ciğerlerinizin işlevselliği % 30 oranında artar. Kan dolaşımınız arttıkça nefesinizi kaybetmeden uzun mesafelerde yürümek sizin için daha  da kolay olur.

Akciğerler

1-9 ay geçtiğinde, öksürük, nefes darlığı ve sinüs problemleri ile ilgili sorunlar sona erecek ve enerjinizi geri alacaksınız. Akciğer tüycükleri yeniden oluşarak akciğerlerinizi temizler ve enfeksiyon riskini azaltır.

Sigaraya Bağlı Kanser Riskleri

5 yıl sigara içmez iseniz ve ağız, boğaz, özofagus kanseri riskiniz yarısı kadar azalacaktır. Ayrıca, akciğer kanseri ölüm hızı günlük sigara içenlere kıyasla iki kat daha düşük olacaktır.

Akciğer Kanseri

Sigara içilmeden geçirilen on yıl sonunda, akciğer kanseri ölüm riski sigara içmeyenlerin ölüm riski ile nerdeyse aynı olacaktır.

Arkadaşlarınıza ya da sevdiklerinize hedefiniz hakkında bilgi verin. Sigarayı bırakmanın vermiş olduğu duygusal ve fiziksel değişiklikleri yaşarken yalnız kalmak mecburiyetinde değilsiniz. Buna değeceğini unutmayın. Siz ve bedeniniz yaptığınız seçimle mutlu olacak. Değişiklik zamanı gelmedi mi? Kabul edin ve kendinize bir iyilik yapın!

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Son Yorumlar