19.3 C
İstanbul
Çarşamba, Haziran 16, 2021
Ana SayfaSağlıkSoğuk Algınlığına Etklili Çay Tarifleri

Soğuk Algınlığına Etklili Çay Tarifleri

Sentetik ilaçları kullanmaktansa daha çok bitkisel tedaviye yönelik doğal yollardan iyileşmek isteriz daima. Ama bitkisel tedavinin de sentetik ilaçlar kadar dikkatli uygulanması gerektiğini unutmamalıyız. Fakat pratik ve daha sağlıklı çay tariflerimizle evde de kendi tedavimizi sağlayabiliriz. Bu yazımızda da güvenilir kaynaklardan almış olduğumuz bitkilerle yapabileceğimiz soğuk algınlığına karşı pratik çay tariflerini derledik.

Çay Tarifleri
Çay Tarifleri

Soğuk Algınlığı İçin Tarifler;

Kullanım alanları: Akut soğuk algınlığı, boğaz ağrıları

Kuşburnu meyve kabuk (Rosae canina fructus); 2 ölçü

Nane yaprağı (Mentha piperita folium); 2 ölçü

Kekik (Origani herba); 1 ölçü

Ihlamur çiçeği (Tilia cordata flos); 1 ölçü

Hatmi çiçeği (Althaea flos); 1 ölçü

2 tatlı kaşığı çay karışımı üzerine 150-200 ml kaynar su eklenir. Fincanın ağzı kapatılır 5-10 dk bekletilir, süzülür

Günde 3-4 kez yudum yudum içilir.

Kuşburnu: Oldukça şifalı olan bir bitkidir. Genellikle çay olarak hazırlanarak tüketilir. Bitkinin içinde tüylü olan çok sayıda tohum bulunmaktadır. Meyveleri sonbaharda olgunlaşır. Sebze ve meyveler arasında en yüksek C vitamini içeren bitkidir. Ayrıca Vitamin B1,B2,K,B3; niasin ve E vitamini içermektedir. Soğuk algınlığı ve influenza da destek tedavi sağlar.

Romatizmal ağrılar ve artritte enflamasyon giderici bir ajandır.

Dozaj : 8-10g drog/gün

Nane: Çay olarak kullanıldığında mide bağırsak sistemi problemlerinde semptomatik rahatlama sağlar. Dispepsi, şişkinlik ve mide bulantısında etkilidir. Yapraklar taşıdığı uçucu yağdaki mentolden dolayı antibakteriyel, spazmolitik, kolagog ve karminatif etkilidir. Antispazmodik etki özellikle mide-barsak sistemi üstünde belirgindir. Mide bulantısına karşı ve diğer mide şikayetleri, akut ve kronik gastrit ve enteritte etkilidir. İçeriğindeki uçucu yağ mide- barsak kaslarına spazmolitik etki yapar. Bronşları yumuşatıcı, sekretolitik etki de göstermektedir.

Mentol allerjisi olanlara önerilmez. 5 yaşın altındaki çocuklarda mentole hassas kişilerde kullanılmamalıdır.

Dozaj3-6 g drog/gün

Kekik: Geleneksel olarak üst solunum yolları enfeksiyonlarında kullanılır. Uçucu yağı, timol ve karvakrol içerir. Sekrolitik , bronkospazmolitik, antibakteriyel etkileri vardır. Balgamın yumuşatılmasını ve expektore olmasını sağlamaktadır.

Uçucu yağların bileşimindeki fenolik maddeler timol ve izomeri karvakrolun sekretolitik, bronkospazmolitik ve antimikrobiyal etkileri sebebiyle, soğuk algınlığı öksürüklerinin tedavisinde kullanılır. Düz kaslar üzerine gevşetici etkisi vardır. Midevi, ağrı kesici ve sakinleştirici olarak kullanılabileceği de bilinmektedir.

Dozaj: 4-5g drog/gün

Ihlamur: İçeriğindeki müsilaj sebebiyle solunum yolları yumuşatıcısı, gıcık kesici ve ateşli soğukalgınlığı rahatsızlıklarında diyaforetiktir. Fenil etil alkol esterleri sedatif etkilidir. Uçucu yağ ve flavonitleri sebebiyle antispazmodik ve diüretik etkileri vardır. Terletici, solunum yolları üzerine olan etkileri ve rahatlatıcı etkisi için karışıma eklenmiştir.

Dozaj :10-15g drog /gün

Hatmi: Özellikle kuru öksürüklerde antitusif etkilidir. Ayrıca ağız-boğaz ve mide-barsak mukozası tahrişlerinde iyileştirici etkisi bulunur.

Dozaj: 3-10 g drog/gün

Soğuk Algınlığı İçin Tarifler

Kullanım alanları: Hafif boğaz iltihapları ve ses kısıklıklarında

Mürver çiçeği (Sambuci flos ) 4 ölçü

Ebegümeci çiçeği (Malvae flos ) 4 ölçü

Kuşburnu meyvesi (Rosae  fructus) 3 ölçü

Okaliptus yaprağı (Eucalypti folium) 2 ölçü

2 tatlı kaşığı çay karışımı üzerine 150-200 ml kaynar su eklenir. Fincanın ağzı kapatılır 5-10 dk bekletilir, süzülür

Her 1-2 saat ara ile taze hazırlanmış şekilde bir fincan içilir.

Mürver: Müsilaj, rutin vb flavonitler, klorojenik asit, kafeik ve benzer bitki asitleri ile eser miktarda sambuigrin glikoziti, triterpenik maddeler içermektedir. Soğukalgınlığı rahatsızlıklarında diyaforetik (terletici), bronşiyal sekresyonu arttırıcı etkileri vardır. Ayrıca laksatif çayların bileşiminde de koku verici olarak kullanılıyor.

Dozaj : 10-15g/gün

Ebegümeci: Müsilaj, malvadin vb antosiyan bileşikler içerir. Çiçek ve yapraklar soğuk algınlığı rahatsızlıklarında, ağız-boğaz mukozası yaraları, iltihaplarında iyileştirici, öksürükte göğüs yumuşatıcı etki göstermektedirler. Ağız ve boğaz iltihaplarında ve tahriş edici öksürüklerde göğüs yumuşatıcı olarak ‘öksürük’ ve ‘bronşiyal’ çayların bileşimine girerler.

Dozaj: 5g çiçek ya da yaprak/gün

Okaliptus: Solunum yolları antiseptiği olup sekretolitik, sekretomotorik, ekspektoran ve spazmolitik etkilidir. Soğuk algınlığı rahatsızlıklarında boğaz ve solunum yolları şikayetlerinde ve bronşitte özellikte uçucu yağından dolayı inhalasyon yolu ile yararlanılmaktadır. Dahilen boğaz mukozasındaki iltihapları iyileştirici olarak yararlanılmaktadır.

Dozaj: 4-6 g drog /gün

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Son Yorumlar