17.8 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 14, 2021
Ana SayfaSağlıkTarih Boyunca Görülen Önemli Hastalıklar ve Yıkımları

Tarih Boyunca Görülen Önemli Hastalıklar ve Yıkımları

İnsanlık tarihi boyunca bilinen birçok önemli hastalığın yanı sıra, kimi hastalıklara dair ise çok net bilgiler bulunmamaktadır. Ancak hakkında bilgi edinebileceğimiz hastalıklar bile korkutucu boyutları ile tıpkı covid 19 gibi ciddi birer tehlike olmuş ve on binlerce insanın ölümüne neden olmuşlardır.

Hastalık nedir?

Vücudumuzdaki mikroorganizmaların görevlerini yerine getirmemelerine hastalık denir. Peki, bu hastalıklar neden toplumsal yıkımlara sebep oluyor bakalım.
Hastalıkların insanlar üzerinde olumsuz etkisi vardır. İnsanlar da toplumu oluşturduğu için hastalıklar toplumu olumsuz yöne doğru sürüklemiştir. Çünkü hastalıklar insanları hem fiziksel hem de psikolojik olarak etkilediği için doğrudan günlük hayatlarını, ilişkilerini ve ekonomilerini etkiler.
Gelelim toplumları çok büyük etkisi altına alan hastalıklara;

Kara ölüm ‘veba salgını’

 

Veba salgını insanlık tarihi boyunca en ölümcül hastalıkların başında geliyor. Ortaya çıkış hikâyesi ise şöyledir: Ticaret gemileri, veba bulaşmış sıçanları taşıması ile birlikte tüm Akdeniz’i etkisi altına almıştır. Hatta bazı tarihçilere göre veba salgını, tarihin en korkunç en can alıcı hastalık olduğunu savunmuşlardır. Öyle ki bu hastalık 25 – 100 milyon insanın ölümüne sebep olduğuna inanılıyor.

AIDS (HIV)

Tarihten bugüne kadar hala tehlikeli etkisini sürdüren AIDS. Cinsel yolla bulaşan bu hastalık, vücudumuzu enfeksiyonlara ve kansere karşı korumasız hale getirir. Vücudumuzun çeşitli dokularına yerleşen bu HIV virüsü en fazla olumsuz etkiyi bağışıklık sistemimiz üzerinde gösterir. Bilinenin aksine her HIV testi pozitif çıkan insanlar AIDS ile savaşmamaktadır.

İSPANYOL GRİBİ

Tarihimize en yakın olan salgınlardan birisi ise İspanyol gribidir. Dünya nüfusunun 3’te 1’inin bu salgına karşı koyamadığı bilinmektedir. Ölüm sayısı ise yaklaşık 50 milyon kişidir. Bu hastalığa neden olan virüsün adı ise H1N1’dir. Bu virüsün insanlara nasıl geçtiği konusunda tartışmalar devam ediyor fakat atılan teorilere göre, bu virüs kaz tarzı kuş familyasında bulunuyor ve bu kazlardan domuzlara, domuzlardan ise insanlara geçtiği tahmin ediliyor.
Şimdi gelelim bu hastalıkların toplumlar üzerindeki etkilerine. İnsanlar tarih boyunca bu tarz hastalıklar, salgınlar ve pandemilerle mücadele etmek durumunda kalmışlardır.

Yayılım hızını en düşüğe indirebilmek adına devletler tarafından alınan önlemler insanlar üzerinde oldukça olumsuz etkileri vardır, fakat bunun tek bir amacı vardır ki, o da salgınla mücadele etmek.

İnsanların alışkanlıklarını değiştirmek oldukça zordur. Bu pandemi dönemlerinde ise insanlar günlük rutinlerini değiştirmek zorunda bırakılmış, kapatılan sınırlar nedeniyle sevdiklerinden uzak kalmış, sevdiklerini kaybetmiş ve ölüm korkusu ile baş başa kalınmıştır. İşte tam olarak bu noktada insanlar strese, kaygı bozukluğuna, uzun yıllar sürecek travmaya sebep olacaktır. Bu yaşanılan olumsuzluklar ise insanların aile birliğinden tutunda ekonomik yaşamına kadar olumsuzluklar doğurmuştur.
Umuyoruz ki insanlık tarihi bir kez daha bu tarz pandemilerle karşı karşıya kalmaz.

 

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Son Yorumlar