24.4 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 21, 2021
Ana SayfaModaUGG Botlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

UGG Botlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

UGG botlar yaşamımıza girdiği ilk günden beri vazgeçilmez ürünler içerisinde yerini almayı başarırken, insanlar da UGG botlar hakkında 3 farklı gruba ayrıldı. UGG botlara bayılanlar, UGG botlardan nefret edenler, UGG botların ne olduğunu bilmeyenler. Fakat 3. Grup da UGG botlar hakkında biraz bilgi sahibi olduktan sonra ya onları çok sevecek, veya onlardan nefret edecek! Peki siz hangi gruptansınız?

UGG Botlar Nedir?

UGG Botlar (toplum içinde her çeşit okunuşunu duysanız da doğru okunuşu Ag Bot) Avustralya’da, koyun derisinden üretilmiş alışılmış bir bot. 1. Dünya Savaşı sırasında pilotlar ve 1930’larda çiftçiler ayaklarını sıcak tutmak amacı ile bu botlardan giyiyorlarmış. 1960’larda ise Avustralyalı sörfçüler, dalgalarla boğuştuktan sonra üşüyen ayaklarını ısıtmak için yine UGG botları tercih ediyorlarmış. Daha sonraları ise Avustralya halkı bu botları kışın evde giymeye başlamış.

Her ne kadar çağımızda pek çok Avustralyalı firma bu botlardan üretiyor olsa da, UGG Australia markası Amerikalı bir şirketin tescilli bir markası. Bu yüzden pek çok Avustralyalı üretici daha önce ugg bot olarak bilinen bu botları Avustralyalı koyun derisi bot adı altında üretebiliyor.

Siz ister UGG bot deyin, dilerseniz koyun derisi bot diyin ama, bilmeniz gerekli olan tek şey bu botların oldukça rahat ve inanılmaz sıcak tutuyor. Ünlüler dahil pek çok insanın UGG botları bu kadar sevmesinin bir nedeni olsa gerek, değil mi?

UGG Bot İsmi Nereden Geliyor?

Efsaneye göre UGG, ugly yani İngilizce’de çirkin manasına gelen kelimenin kısaltılmışı. Yani UGG Bot kelimesinin, Çirkin Bot manasına geldiği söyleniyor. Ancak onlarca senedir UGG kelimesi Avustralya’da üretilen bu koyun derisi botların tamamı için kullanılmaktadır. Hatta bu kelime o kadar oldukça yaygın ki, Avustralya’da sözlüklere bile girmiş.

Fakat ABD’da UGG bot dediğiniz zaman yalnızca ABD şirketi UGG Australia’nın üretmiş olduğu botlardan bahsettiğiniz düşünülüyor. Yani bir gün yolunuz ABD ya da Avustralya’ya yolunuz düşer de bu botlardan bahsetmek dilerseniz, bu farka dikkat etmenizde fayda var.

UGG Botlar Ne Zaman Giyilir?

Mükemmel derecede sıcak tutan bu botları -30 dereceye kadar düşen hava sıcaklıklarında düşünmeden giyebilirsiniz. Ancak çok çamurlu ya da ıslak havalarda giymek tavsiye edilmiyor. Kuru soğuk havalarda UGG bot tercih edebilirsiniz fakat daha zorlu kış şartlarında ve karlı havalar için ayrıca bir kar botu edinmeniz gerekebilir.

UGG Botları
UGG Botları

UGG Botlar Neyin Altına Giyilir?

UGG Botları genelde taytlar ya da skinny jeanlerle kombinlemek daha yerinde olur. Aynı şekilde opak ya da ince çoraplarla da kombinleyebilirsiniz. Hatta bir ipucu daha, bu botlar o kadar sıcak tutuyor ki, içerisine çorap dahi giymeden rahatlıkla giyebilirsiniz!

UGG Bot Bakımı Nasıl Yapılır?

Risk almamak için daima UGG botunuzu satın aldığınız mağazadan bu konu da destek alın ya da botunuzun üstünde belirtilen talimatlara uyun.

Bazı koyun derisi ya da UGG bot üreticileri (bu ikisinin farkını yazımızın başlarında belirtmiştik) bu botların temizliği ve bakımı için özel olarak üretilmiş ürünler de satıyor. Eğer satın aldığınız markanın özel bakım ürünleri bulunuyorsa, botlarınıza zarar vermemek için bu ürünleri kullanmanızı ve alternatif ürünlere yönelmemenizi öneririz.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Son Yorumlar