19.3 C
İstanbul
Çarşamba, Haziran 16, 2021
Ana SayfaSağlıkUyurken Beynimizde Oluşan Olağanüstü Olaylar!

Uyurken Beynimizde Oluşan Olağanüstü Olaylar!

İnsan beyni uyurken çok farklı şeyler oluyor. Boston Üniversitesinin yaptığı araştırmalara göre insan beyninde uyuduğumuz zaman neler olduğuna çok şaşıracaksınız!

İnsan Beyninin Hayret Verici Olayları!

Beyin Nasıl Bir Yapıya Sahiptir?
Beyin Nasıl Bir Yapıya Sahiptir?

Yapılan araştırmada, insan vücudu uyku halindeyken akan kanın yerini beyin-omurilik sıvısı alıyor ve beyni ritmik, yavaş dalgalarla, baştan sona yıkıyor.

Biz Uyurken Çok Fazla Şey Yaşanıyor

Biz uyurken, önce nöronlarımız giderek sakinleşiyor,  sakinleştikten sonra kafamızın içerisinde bulunan kan sızmaya başlıyor. Akan kanın yerini beyin-omurilik sıvısı alıyor ve beynimizi ritmik, yavaş dalgalarla, baştan sona yıkıyor.

Science dergisinde yayımlanan bir makale bu konu hakkında bize birçok bilgi veriyor. O bilgiye göre beyin-omurilik çalışmaları insanda hayret uyandırıyor.

Boston Üniversitesi Mühendislik Bölümü öğretim üyesi, Biyomedikal Mühendisliği ve Nörobilim Sistemleri merkezi üyesi ve aynı zamanda bu çalışmanın yazarlarından biri olan Yardımcı Doçent Doktor Laura Lewis, “Nöronların elektriksel dalga aktivitesi yaptığını bir süredir biliyorduk; fakat beyin-omurilik sıvısının da elektriksel dalga aktivitesi yaptığını şimdiye kadar fark edememiştik.” diye konuştu.

Hastalıkların Anlaşılmasına Neden Olacak!

Ayrıca Lewis bu çalışmanın gelecekte otizm ve alzheimer gibi uyku düzeni bozukluğuyla ilişkili olarak çeşitli nörolojik ve ruhsal rahatsızlıkların içyüzünün anlaşılmasına da liderlik edeceğini umuyor. Hatta vücutta kan dolaşımıyla birlikte beynin gönderdiği dalgaları ve beyin omurilik sıvısı, yaşa da bağlı olağan bozuklukların bile içyüzünün anlaşılmasını sağlayabilir.

Beynimizdeki Kan Dışarı Sızıyor

Çalışmalarının devamında ve ilerleyen safhalarında Lewis ve ekibini bekleyen bir belirslzik daha var: Vücutta kan dolaşımının, beynin gönderdiği dalgalarının ve beyin-omurilik sıvısının hepsiyle uyumlu olarak nasıl çalıştığı. Dr. Lewis, “Görüyoruz ki öncelikle nörolojik olarak değişimler oluyor. Sonra başımızda bulunan ve dolaşan kan dışarı sızıyor. Yerini ise beyin-omurilik sıvısının dalgaları alıyor.” dedi.

Kan Gittikten Sonra Omurilik Sıvısı Geliyor

Nöronlar aktivitelerini durdukları anda, normaldekinden daha az oksijen ihtiyacı duyuyor diyen Lewis, “Bu vesileyle vücuttaki kan, o bölgeden ayrılıyor. Kan oradan ayrıldığı zaman, beyindeki basınç düşüyor; hemen ardından beyin-omurilik sıvısı yerine kan geliyor ve basınç düzeyini tekrar güvenli bir hale getiriyor.” diye konuştu.

İnsanlar yaşlandıkça, beyinleri daha yavaş dalgalar üretir. Buna bağlı olarak, beyindeki kan dolaşımı bu durumdan etkilenir, beyin-omurilik sıvısının ritmik atımı düşerek zararlı proteinlerin artmasına ve hafızanın zayıflamasına neden olur.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Son Yorumlar