Yeşil Çay’ın İnanılmaz Faydaları

0
41

Kendinizi grip, nezle ve korona virüs de olmak üzere bir çok hastalıktan korumanız için yeşil çay size yardım edecektir. Kış mevsimi yalnızca hastalıkla mücadele ile değil kendinizi iyi hissetmenizle aşılabilir. Bu yüzden size iyi gelecek, vücudunuzu daha kuvvetli kılacak yeşil çay ile soğuk günleri geride bırakabilirsiniz.

Tam Bir Virüs Düşmanı

Yeşil çay, tam manası ile virüs düşmanıdır. Vücudunuzda kolaylıkla direniş başlatabilir. Herhangi bir virüsle, hastalıkla savaşınızda gücünüzü arttırabilir.

Yeşil çay içinde yer alan polifenoller; bakteri, mantar ve virüsleri yok eder. Bu tespit asırlar önce bulunduğu için yeşil çay, bir hayli köklü bir çaydır. Birçok hastalık için önerilse de en etkili olduğu virüsler; adeno, HIV-1, Herpes simpleks, Epstein-Barr ve grip virüsleridir. Çayın içinde bulunan maddeler, virüsün vücudunuza tutunmasına ve çoğalmasına engel olur.

Hastalık başlangıcında, her gün bir bardak yeşil çay tüketirseniz henüz ilaç kullanmadan virüslere savaş açmış olursunuz.

Yeşil Çay
Yeşil Çay

Metabolizmanızı Hızlandırır

Özellikle kış aylarında, havanın soğumasına bağlı şekilde evde daha çok kapalı kalınır. Kapalı kalındıkça da can sıkıntısından bir şeyler yenir. Bu kısır döngü içinde kişinin, kilogram almaması şaşırtıcı olur. Vücudunuz hareketsiz kaldıkça yemeğe devam ederseniz devamlı kilogram alırsınız. Aldığınız bu kilogramlar, daha sonra kalıcı bir hale dönüşebilir.

Haftada 5 gün taze demlediğiniz yeşil çayı tükettiğinizde metabolizmanızın hızlandığını görebilirsiniz. Çok aşırıya kaçmadan içilen çay, daha fazla yağ yakmanıza yardımcı olur.

Daha önce hiç tüketmediyseniz günde yalnızca bir bardak ile başlayabilirsiniz. Alışkanlığınız var ise 3 bardağı da geçmemelisiniz. Kilo verdirme faydasının yanında, aşırıya kaçıldığında her bitkide olduğu gibi yeşil çayda da yan etki vardır.

Saç Dökülmesini Engeller

Kış ile birlikte dönemsel olarak saç dökülmeleri başlar. Mevsimsel değişiklikler, saçlar üstünde bir hayli etkilidir. Bu yüzden henüz kışın başında gerekli önlemleri almanız gerekir. Saç dökülmeleri ağır ağır başladığında hemen yeşil çay tüketimine başlayın. Yaklaşık 1 hafta gibi bir sürede dökülmelerin azaldığını göreceksiniz. İsterseniz kürünü de yapabilirsiniz. Fakat vücuda ağız yolu ile girmesi çok daha sağlıklıdır.

Her gece yatmadan önce bir bardak taze yeşil çay demleyin. İçip yattıktan sonra hem vücudunuzu dinlendirir hem de saçlarınızın diplerden güçlenmesini sağlar.

Cilt Üzerinde Çok Faydalıdır

Havalar soğuduğunda, en büyük etkiyi cilt üstünde gösterir. Dışarıya girip çıkmalar cildinizin kurumasına, nemsiz kalmasına hatta çatlayarak kanamasına neden olur. Bunun temel sebebi, teninizin aşırı soğuğa maruz kalmasıdır. Unutmamalısınız ki her ne kadar dışarda yağmur veya kar da olsa cildinizin neme ayrıca ihtiyacı vardır. Henüz soğuk havaya çıkmadan ellerinize krem sürün. Sonra eldivenlerinizi giyip çıkın. Muhakkak faydasın olacaktır.

Cildin doğal nem kazanmasını dilerseniz o zaman yeşil çaya yönelmelisiniz. Yeşil çay, vücudun kendiliğinden nem dengesini sağlar. Soğuk havalardan etkilenip elleriniz veya dudaklarınızın çatlamasına izin vermez.

Migren ve Yorgunluk İçin Birebirdir

Yeşil çay, soğuk havalarda vücudunuzun zinde kalmasına izin verir. Bunun yanında özellikle uyumadan 15 dakika önce içilen çay, huzurlu ve daha rahat uyumanızı sağlar. Havanın soğuk olması, gün boyunca çalışmak, sürekli koşuşturma içinde olmak kişinin gerginliğine neden olur. Bu gerginlikle uyumak da oldukça zordur. İşte tam da bu nedenle her gece mutlaka bir fincan yeşil çay içmelisiniz. Stres ve gerginlikle baş etmenizin temel yöntemlerinden biri budur.

Havalar soğuduğunda sinüzit ve migren gibi kolay etkilenen hastalıklar da artar. Özellikle migren sorununuz var ise yeşil çayın mucizevi etkisinden yararlanabilirsiniz. Pek çok hastalıkla beraber migreni de hafifletmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here