19.3 C
İstanbul
Pazar, Haziran 13, 2021
Ana SayfaSağlıkYüksek Tansiyona İyi Gelen Yiyecekler

Yüksek Tansiyona İyi Gelen Yiyecekler

Araştırmalara göre batı tarzı beslenme alışkanlıkları, yüksek tansiyon nedenleri arasında ilk sırada yer almakta. Çin, Brezilya ve Afrika gibi ülkelerde yaşamakta olan insanlar dünya üstündeki diğer insanlara göre çok daha az yüksek tansiyon problemi yaşıyor. Dünya üstünde her sene 7.1 milyon insanın, yüksek tansiyona bağlı rahatsızlıklardan dolayı hayatını kaybettiği tahmin edilmektedir. Peki, siz yüksek tansiyondan korunmak için nasıl besleniyorsunuz? Aşağıda yüksek tansiyona iyi gelen besinleri bulabilirsiniz.

Yüksek Tansiyon İçin Yemeniz Gereken Besinler

Balık

Hayvansal ürünler içerisinde yüksek protein içermesi ve yağ oranının düşük olması sebebiyle en daha sağlıklı besin olarak balık görülmektedir. Diğer besin maddelerine göre Omega-3 yağ asitlerini daha fazla barındıran balıketi kan damarlarında plak oluşumunu engelleyerek yüksek tansiyondan korur.

Keten Tohumu Yağı

Keten Tohumu yağı da aynı balık gibi yüksek oranda Omega-3 yağ asidi içermesi nedeniyle kan damarlarında plak oluşumunu engeller.

Kereviz Suyu

Bir ay içinde, günde 2 veya 3 bardak kereviz suyu içmek yüksek tansiyonu engeller veya kan basıncını normal seviyeye getirir. Ayrıca kerevizin gut hastalığı ve romatizmaveya iyi geldiği biliniyor.

Zeytinyağı

Zeytinyağı hem düşük kan basıncına aynı zamanda yüksek kan basıncına iyi gelerek kan basıncını olması gerekli olan düzeyde tutar. Zeytinyağı ile pişirilmiş yemekleri tüketmek yüksek tansiyonu sizden uzak tutar.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi yüksek kan basıncını düşürür. Sabahları düzenli şekilde aç karna 1 barda sıcak suyun içerisine 1 yemek kaşığı elma sirkesi ve 1 çay kaşığı bal karıştırıp içerek yüksek tansiyonu engelleyebilirsiniz. Karışımın içerisindeki bal bağırsak fonksiyonlarını düzenli hale getirerek kabızlıktan uzak durulmasını sağlar.

Salatalık

Doğal bir idrar söktürücü olan salatalık, en temel arter damarlardaki yüksek kan basıncını düşürür. 2 hafta boyunca günde 2 salatalık tüketerek yüksek tansiyon problemini en aza indirebilirsiniz.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Son Yorumlar