17.3 C
İstanbul
Çarşamba, Haziran 16, 2021
Ana SayfaSağlıkZeka Geliştirmenin Yolları

Zeka Geliştirmenin Yolları

Beyninizin en iyi performansı 20’li yaşlarda gösterdiği ve daha sonra kendi adınızı bile hatırlamayacak seviyeye geleceği gibi sıkıcı söylemleri unutun. Çünkü bunlar doğru değil! Size güzel bir haberimiz var: beyin plastik gibidir ve yaşam boyunca geliştirilebilir. Kaslar nasıl fiziksel egzersizlerle her yaşta geliştirilebiliyorsa, benzer şekilde beyni geliştirmekte olan zeka egzersizleri vardır. Zeka kavramının, kişisel zekamızı meydana getiren oldukça farklı türleri vardır. Kişisel gelişim, bizlere sunulmakta olan pek çok farklı zeka türünü desteklemek ve eğitmek manasına gelir. Dokuz farklı zeka türü ve her birinin nasıl geliştirileceğini öğrenmek için yazıyı okumaya devam edin.

Zeka Türleri
Zeka Türleri

Sözel Zeka

Okuma, yazma, konuşma ve sohbet etmeyi içerir. Yeni bir dil öğrenmek, enteresan kitaplar okumak, kelime oyunları oynamak, kayıt dinlemek, bilgisayar kullanmak, çevrimiçi konuşmalara katılmak ve tartışmalar yapmak sureti ile egzersiz yapabilirsiniz. Yeni bir dil öğrenmeyle ilgili enteresan olan şey, her dilde diğerlerinde görünmeyen ifadeler ve kavramlar olmasıdır. Yeni bir dil hemde dünyayı görmenin yeni bir yolu manasına gelir.

Mantıksal Zeka

Rakamlar ve bilgi işlem becerilerini, kalıpları ve ilişkileri, zamanlamayı ve düzeni ve mantık yolu ile farklı türdeki problemleri çözebilme becerisini içerir. Etkinlikleri sınıflandırarak ve sıralayarak, sayı ve mantık oyunları oynayarak ve çeşitli bulmacalar çözerek geliştirilebilir. Örneğin, banyoda bir Sodoku veya bulmaca kitabı bulundurabilir ve orada geçirdiğiniz zamanı değerlendirebilirsiniz.

Mekansal Zeka

Çevrenin görsel algısını, zihinsel görüntüleri yaratma ve kullanma becerisini içerir. Resim ve çizim yapmak, heykel yapmak, gözlem becerilerini keskinleştirmek, labirentleri ve diğer mekansal görevleri çözmek ve aktif hayal gücü ile egzersizler yapmak sureti ile geliştirilebilir.

Bedensel Zeka

Fiziksel koordinasyon ve beceriden, ince ve kaba motor becerileri kullanarak ve kendisini ifade etme ya da fiziksel aktiviteler yolu ile geliştirilebilir. Bedensel zekayı dans ederek, çeşitli aktif spor ve oyunlar oynayarak, dövüş sanatları ya da yoga ile geliştirebilirsiniz.

Müzikal Zeka

Müzik ve ritmik hareketler veveyans yolu ile kendisini anlama ve ifade etme, veya beste yapma, çalma ya da müzik yapma ile ilgilidir. Müzikal zekayı çeşitli kayıtları dinleyerek, şarkı söyleyerek, dans ederek ya da bir enstrüman çalarak geliştirebilirsiniz.

Sosyal Zeka

Başkalarını anlamayı, onlarla nasıl iletişim kurulacağını ve işbirliğine nasıl başlanacağını anlamayı içerir. Sosyal zekayı iş birliğine dayanan oyunlar, grup projeleri ve tartışmalar ile sahne oyunlarında rol alma yolu ile geliştirebiliriz.

Duygusal Zeka

Kişinin duygularını, fikirlerini ve iç dünyasını anlama, bunları kontrol etme ve bilinçli bir biçimde çalışma yeteneğini artırmayı içerir. Duygusal zeka bağımsız projelere katılama, aydınlatıcı kitaplar okuma, günlük yazma, yaratıcı etkinlikler ve oyunlara katılma yolu ile geliştirilebilir.

Ruhsal Zeka

En derin anlam, amaç ve motivasyona erişmekle ilgilidir. Ruhsal zekayı geliştirmek için sakin bir yer bulup derin düşünceye dalma, meditasyon yapma ya da dua etme metotları uygulanabilir

Yaratıcı Zeka

Zihin ya da beden ile yeni şeyler yaratmayı içerir. Yaratıcı zeka herhangi bir şey hakkında yazı yazma, resim yapma, dekorasyon, el işleri, yemek pişirme ve bu tarz konular hakkında oyunlar oynama yolu ile geliştirilebilir.

Sonuç;

Aynı anda birden çok zeka türünü geliştirmekte olan aktiviteler vardır. Örneğin, dans ederek mekansal zeka, sosyal zeka, müzikal zeka ve bedensel zekayı geliştirebilirsiniz. Her hangi bir kurs veya okulda eğitim alma yolu ile da mantıksal zeka, sözel zeka, yaratıcı zeka, sosyal zeka ve duygusal zekanızı geliştirebilirsiniz.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Son Yorumlar